Oszukiwali, wykorzystując wiek lub nieporadność. Kolejne zarzuty w gigantycznej aferze

FINANSE

Autor: PAP/Rynek Seniora   17 marca 2017 11:25


Oszukiwali, wykorzystując wiek lub nieporadność. Kolejne zarzuty w gigantycznej aferze Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Kolejne trzy osoby usłyszały zarzuty w śledztwie dotyczącym oszustw kredytowych i prania brudnych pieniędzy - podała w czwartek (16 marca) wrocławska prokuratura regionalna. Pokrzywdzonych w tej sprawie jest ponad 11 tys. osób, a poniesione straty sięgają wielu milionów zł.

Jak poinformowała PAP rzecznik Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu Anna Zimoląg, jednej z podejrzanych Katarzynie K. zarzucono, że kierowała zorganizowaną grupą przestępczą, której celem było popełnianie przestępstw przeciwko mieniu na szkodę osób fizycznych i instytucji bankowych.

Jak podano, Katarzyna K. zarządzała siecią firm - m.in. Council Finance, El Global, Europejska Grupa Finansowa Council, Personal Finance, Aurum Finance, Enterprise Investment Zarządzenie Ryzykiem, w których dokonywano wyłudzeń i dochodziło do procederu prania brudnych.

- Katarzynie K. zarzucono udział w 61 oszustwach. Doprowadziło to osoby fizyczne i banki do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie nie mniejszej niż 5,7 mln zł. Ponadto pokrzywdzone osoby fizyczne doprowadzono dodatkowo do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie nie większej niż 79,4 mln zł zł z tytułu odprowadzania opłat pośrednictwa - dodała Zimoląg.

Trzeci zarzut postawiony Katarzynie K., dotyczący prania brudnych pieniędzy, sięga kwoty 240 mln zł.

Prezesowi Kancelarii Prawnej Proculus Krzysztofowi G. przedstawiono zarzut udziału w 46 oszustwach dokonywanych w ramach grupy przestępczej oraz udział w przestępstwie prania brudnych pieniędzy.

- Jego rola polegała też na składaniu zeznań i kierowaniu do organów ścigania pism przedkładanych mu przez członków grupy zmierzających do utrudnienia postępowań przygotowawczych prowadzonych z związku z dokonanymi oszustwami - podała prokuratura.

Natomiast Marzenie R. oprócz zarzutów udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i prania brudnych pieniędzy przedstawiono zarzut trzech oszustw oraz wystawienia nierzetelnej faktury VAT za usługę pośrednictwa kredytowego. Marzena R. prowadziła obsługę księgową spółek zarządzanych przez członków grupy.

Wobec Katarzyny K. i Marzeny R. prokuratura złożyła wnioski do sądu o zastosowanie trzymiesięcznego aresztu. Podejrzanym w tej sprawie grozi do 12 lat więzienia.

Rzecznik poinformowała, że w tej sprawie zarzuty usłyszało już 15 osób a wobec kolejnej wydano postanowienie o postawieniu zarzutów, ale ich nie ogłoszono, ponieważ podejrzana się ukrywa.

Prokuratura Regionalna we Wrocławiu prowadzi śledztwo w tej sprawie od sierpnia 2016 r. Wcześniej sprawa była prowadzona samodzielnie przez policję. Przestępstwa objęte zarzutami były popełniane już w 2010 r.

Wcześniej prokuratura podała, że grupa przestępcza stosowała różne metody oszustwa, a zarabiała przede wszystkim na prowizjach od umów kredytowych, które były zawierane na osoby pokrzywdzone.

Czytaj też: Gigantyczna skala oszustw kredytowych. Wykorzystywali wiek, choroby i nieporadność klientów

W śledztwie ustalono, że wprowadzano w błąd zarówno osoby, które zgłaszały się do pośredników prosząc o pomoc w zaciągnięciu kredytu, jak i banki, które udzielały kredytów. Podejrzani wykorzystywali nieporadność osób zgłaszających się do pośrednika, ich wiek i choroby, które często uniemożliwiały zrozumienie podpisywanych umów.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR