Partie obiecują niższy wiek emerytalny. Co to oznacza dla emerytów?

FINANSE

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Seniora   05 października 2015 13:44


Partie obiecują niższy wiek emerytalny. Co to oznacza dla emerytów? Obniżenie wieku emerytalnego obiecują trzy partie polityczne. Fot. Fotolia

Co najmniej trzy ugrupowania z ośmiu startujących w wyborach parlamentarnych zamierzają zafundować nam niższe emerytury - wynika z analizy „Rzeczpospolitej".

Do zmniejszenia świadczeń przyczynić się może przede wszystkim obniżenie wieku emerytalnego, czego chcą PiS, Zjednoczona Lewica oraz PSL. PiS zakłada 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. ZL chce, by mężczyźni mogli przechodzić na emeryturę po przepracowaniu 40 lat, a kobiety 35 lat (co de facto oznacza wiek emerytalny dla kobiet ok. 60 lat). PSL chce, by wszyscy uzyskiwali prawo do świadczenia po 40 latach pracy.

Ekonomiści i demografowie nie mają wątpliwości, że doprowadzi to do obniżenia przyszłych emerytur, zwłaszcza dla pań. Za 20 lat kobiety przechodzące na emeryturę w wieku 60 lat dostaną świadczenie nawet o 40 proc. niższe, niż gdyby pracowały jeszcze siedem lat. Mężczyźni, którzy zrezygnują z pracy w wieku 65 lat, otrzymają o ok. 17 proc. mniej niż w wieku 67 lat.

Co najmniej cztery partie chcą za to, by Polacy płacili więcej składek do ZUS. Propozycje ozusowania umów cywilnoprawnych mają ZL i PiS, a PO – tylko umów-zleceń. Partia Razem chce, by wyższe składki płaciły osoby dobrze zarabiające. Proponuje więc zniesienie limitu wysokości płacenia składek od dochodów z pracy i uzależnienie składki od dochodów osiąganych przez firmy.

Więcej: www4.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.