Petru: trzeba zamrozić Fundusz Rezerwy Demograficznej, abyśmy "nie zostali puszczeni z torbami"

FINANSE

Autor: PAP/Rynek Seniora   30 marca 2016 14:17


Petru: trzeba zamrozić Fundusz Rezerwy Demograficznej, abyśmy "nie zostali puszczeni z torbami" Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

31 marca 2016 r. w Sejmie ma zostać złożony projekt Nowoczesnej, który przewiduje dwuletnie zamrożenie środków zgromadzonych w Funduszu Rezerwy Demograficznej, a następnie ograniczenie możliwości pobierania z niego środków na potrzeby bieżące - donosi PAP.

- Projekt tej ustawy ma ograniczyć możliwości wykorzystywania środków zgromadzonych w Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD) na potrzeby bieżące - powiedział na środowej konferencji prasowej (30 marca 2016 r.) lider Nowoczesnej Ryszard Petru.

Wyjaśnił, że zgodnie z propozycją Nowoczesnej przez najbliższe dwa lata nie będzie można "w ogóle ruszać" środków zgromadzonych na FRD. - Po tym czasie z Funduszu na kwestie demograficzne można byłoby przekazywać maksymalnie 10 proc. zgromadzonych tam środków - dodał.

- To jest po to, abyśmy wszyscy nie zostali puszczeni z torbami; ważne jest, aby w ramach tego szaleństwa, które czasem odbywa się w parlamencie, nie doprowadzić do ruiny finansów publicznych - powiedział szef Nowoczesnej.

Fundusz Rezerwy Demograficznej został utworzony w 2002 r. jako państwowy rezerwowy fundusz emerytalny mający zabezpieczać stabilność systemu emerytalnego i łagodzić problemy związane ze starzeniem się społeczeństwa. W założeniach FRD miał być wykorzystany dopiero, gdy mniej osób będzie pracowało i płaciło składki emerytalne, a więcej pobierało świadczenia.

We wtorek (29 marca 2016 r.) Gazeta Wyborcza napisała, że rząd znalazł sposób na sfinansowanie programu 500+ w przyszłym roku - środki miałyby pochodzić z FRD. Komentując te doniesienia, szefowa resortu pracy Elżbieta Rafalska podkreślała, że nie ma planów, by finansować przyszłoroczne świadczenia z programu 500 plus z tego Funduszu, gdyż nie ma też takiej możliwości prawnej.

Czytaj więcej: MRPiPS: emeryci nie będą finansować programu 500+

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR