Pieniądze w ramach darowizny: można uniknąć podatkuDziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora - 30 listopada 2016 14:22


Gdy najbliższa rodzina chce sfinansować młodszej osobie np. zakup mieszkania, może skorzystać z umowy darowizny. Po spełnieniu określonych wymogów nie musi płacić od przekazanych pieniędzy podatku.

Darowizna wchodzi do majątku osobistego małżonka (a nie wspólnego małżonków). Zgodnie z prawem do majątku osobistego każdego z małżonków należą: przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę - przypomina Dziennik Gazeta Prawna. 

Obowiązek zapłaty podatku od spadków i darowizn ciąży na obdarowanym. Może jednak go uniknąć, korzystając ze zwolnienia dotyczącego darowizn przekazywanych przez członków najbliższej rodziny (m.in. rodziców i dzieci). 

Aby nie zapłacić podatku, rodzina musi przelać pieniądze na konto bankowe lub wysłać je przekazem pieniężnym, a obdarowany musi zgłosić nabycie darowizny do urzędu skarbowego w ciągu 6 miesięcy od otrzymania pieniędzy.

Również wtedy, gdy środki zostaną przelane na konto dewelopera, od którego członek rodziny chce kupić mieszkanie, darowizna będzie zwolniona z podatku.

Więcej: www.gazetaprawna.pl