Pieniądze w ZUS i OFE nie są nasze, a publiczne. Co to znaczy?

FINANSE

Autor: Gazeta Krakowska/Rynek Seniora   17 lutego 2016 14:55


Pieniądze w ZUS i OFE nie są nasze, a publiczne. Co to znaczy? Według ekspertów emerytury za 10-20 lat będą wynosić jedynie 20 proc. przeciętnej płacy. Fot. Fotolia

Pieniądze zgromadzone w ZUS i OFE nie są nasze, a prawo do emerytury nie oznacza prawa do uzyskania świadczenia o określonej wysokości, ustalanego według jednego i niezmiennego modelu finansowania - przypomina Gazeta Krakowska.

Powrót do poprzedniego wieku emerytalnego zapewne ucieszy większość obywateli naszego kraju. Problem w tym, że ta większość nie zdaje sobie sprawy, iż mimo przepracowania ponad 40 lat i regularnego płacenia składek do ZUS, z samej emerytury trudno będzie się utrzymać.

Jak szacują eksperci, przy obecnym systemie emerytalnym świadczenia za 10-20 lat mają wynosić 20 proc. przeciętnej płacy. Obniżenia wieku emerytalnego jeszcze przyspieszy erozję systemu - informuje GK. 

Na dodatek kapitał zgromadzony w ZUS i OFE nie jest nasz, a publiczny. Podkreślił to Trybunał Konstytucyjny, rozpatrując częściową likwidację II filaru emerytalnego i uznając ją za zgodną z Konstytucją. Sędzia TK Marek Zubik omawiając orzeczenie zaznaczył, że wiek emerytalny i zasady naliczania świadczenia mogą ulegać zmianie, jeżeli zajdzie taka konieczność. Może nią być trudna sytuacja gospodarcza, społeczna lub zbyt wysoki dług publiczny.

W orzeczeniu TK jest też inna ważna informacja. Otóż prawo do emerytury „nie oznacza prawa do uzyskania świadczenia o określonej wysokości, ustalanego według jednego i niezmiennego modelu finansowania” - cytuje GK.

Więcej: www.gazetakrakowska.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR