Pieniądze z OFE podlegają dziedziczeniu. Towarzystwa emerytalne będą o tym przypominać

FINANSE

Autor: Polskie Radio/Rynek Seniora   20 października 2015 09:49


Pieniądze z OFE podlegają dziedziczeniu. Towarzystwa emerytalne będą o tym przypominać Towarzystwa emerytalne bedą przypominać osobom uprawnionym o tym, że mogą odziedziczyć środki po zmarłym członku OFE. Fot. Fotolia

Powszechne Towarzystwa Emerytalne uzgodniły wspólną procedurę i wprowadzają dobre praktyki w zakresie zasad wypłaty środków z OFE po śmierci członka funduszu. Składki zgromadzone w OFE podlegają bowiem dziedziczeniu - o czym nie wszyscy wiedzą.

Zgodnie z prawem, w przypadku śmierci członka OFE, środki zgromadzone na jego rachunku podlegają wypłacie osobom wskazanym lub dziedziczeniu, a wypłata nie wiąże się z żadnymi kosztami po stronie uprawnionego. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, iż przysługują im takie środki, lub nie wie, jak je uzyskać. Szacuje się, że na martwych kontach w OFE może być ponad 2 miliardy złotych.

Na wprowadzenie wspólnej procedury zdecydowały się Towarzystwa zrzeszone w Izbie Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych. Uzgodniły, że zawiadomią osoby uprawnione o możliwości wypłaty środków. Jednocześnie prześlą takim osobom odpowiednie formularze niezbędne do wszczęcia procedury wypłaty oraz poinformują o konieczności przedstawienia dokumentów, które będą stanowiły podstawę do jej dokonania.

Chodzi tu w szczególności o akt zgonu członka OFE i jest to rozwiązanie, które ma na celu przyspieszenie i uproszczenie całego procesu wypłaty środków.

O możliwość dziedziczenia środków zgormadzonych na subkoncie przypomina także ZUS. Jeżeli więc dojdzie np. do śmierci osoby, która miała swoje składki zapisywane na subkoncie, to wszystkie osoby przez nią wskazane dziedziczą te środki.

Więcej: www.polskieradio.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.