Pierwsze miasto w Polsce, które chce wspierać seniorów własną walutą

FINANSE

Autor: Bartosz Dyląg/Rynek Seniora   24 października 2016 16:01


www.portalsamorzadowy.pl
Pierwsze miasto w Polsce, które chce wspierać seniorów własną walutą Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Otwock (Mazowieckie) chce emitować walutę lokalną, z której 3 proc. w formie podatku lokalnego trafiałoby do powiatowego budżetu. Marka otwocka miałaby wspierać m.in. osoby starsze i zwiększać atrakcyjność inwestycyjną miasta. Stosownie wnioski w tej sprawie złożył w Ministerstwie Finansów radny otwocki Marek Leśkiewicz.

Teraz minister finansów podejmie decyzję, czy podwarszawska gmina będzie mogła wyemitować swoją walutę, czyli markę otwocką - podaje portalsamorzadowy.pl. Zdecyduje także, ile marki otwockiej można będzie emitować każdego roku na jednego obywatela. Równoległa waluta ma mieć pokrycie w podatkach lub majątku gminy i powiatu. Miałaby być niewymienialna i funkcjonować bez odsetek.

Jak wskazuje radny, waluta pozwoli godnie żyć seniorom. Leśkiewicz zwraca uwagę, że społeczeństwo otwockie starzeje się, seniorzy są coraz większą grupą społeczną.

- Każdy senior, który mieszka sam, ma co miesiąc dylemat, czy wybrać wykupienie leków, czy zapłacić czynsz. Implementacja waluty równoległej daje starszym ludziom, schorowanym, przepracowanym, szansę na godziwe życie w wieku senioralnym - dodaje Marek Leśkiewicz.

Początkowo miałaby pojawić się w formie elektronicznej, choć radny Leśkiewicz ma już gotowe projekty monet otwockiej marki. By przekonać do waluty posłów, w grudniu planowana jest w Sejmie konferencja, na której spotkają się parlamentarzyści i samorządowcy z woj. mazowieckiego.

Jeżeli resort finansów da Otwockowi zielone światło, miasto będzie pierwszym w Polsce, które wyemituje samorządową walutę równoległą.

Powiat otwocki liczy 127 tys. mieszkańców. Przy założeniu, że każdy jego obywatel dostałby 2 tys. wartości jednostki waluty miesięcznie, 3-procentowy podatek od tej kwoty daje powiatowi 91 mln jednostek w walucie lokalnej do wydania na inwestycje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR