
Otwock (Mazowieckie) chce emitować walutę lokalną, z której 3 proc. w formie podatku lokalnego trafiałoby do powiatowego budżetu. Marka otwocka miałaby wspierać m.in. osoby starsze i zwiększać atrakcyjność inwestycyjną miasta. Stosownie wnioski w tej sprawie złożył w Ministerstwie Finansów radny otwocki Marek Leśkiewicz.
Teraz minister finansów podejmie decyzję, czy podwarszawska gmina będzie mogła wyemitować swoją walutę, czyli markę otwocką - podaje portalsamorzadowy.pl. Zdecyduje także, ile marki otwockiej można będzie emitować każdego roku na jednego obywatela. Równoległa waluta ma mieć pokrycie w podatkach lub majątku gminy i powiatu. Miałaby być niewymienialna i funkcjonować bez odsetek.
Jak wskazuje radny, waluta pozwoli godnie żyć seniorom. Leśkiewicz zwraca uwagę, że społeczeństwo otwockie starzeje się, seniorzy są coraz większą grupą społeczną.
- Każdy senior, który mieszka sam, ma co miesiąc dylemat, czy wybrać wykupienie leków, czy zapłacić czynsz. Implementacja waluty równoległej daje starszym ludziom, schorowanym, przepracowanym, szansę na godziwe życie w wieku senioralnym - dodaje Marek Leśkiewicz.
Początkowo miałaby pojawić się w formie elektronicznej, choć radny Leśkiewicz ma już gotowe projekty monet otwockiej marki. By przekonać do waluty posłów, w grudniu planowana jest w Sejmie konferencja, na której spotkają się parlamentarzyści i samorządowcy z woj. mazowieckiego.
Jeżeli resort finansów da Otwockowi zielone światło, miasto będzie pierwszym w Polsce, które wyemituje samorządową walutę równoległą.
Powiat otwocki liczy 127 tys. mieszkańców. Przy założeniu, że każdy jego obywatel dostałby 2 tys. wartości jednostki waluty miesięcznie, 3-procentowy podatek od tej kwoty daje powiatowi 91 mln jednostek w walucie lokalnej do wydania na inwestycje.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych