Piotr Duda: obniżenie wieku emerytalnego priorytetem dla "Solidarności"

FINANSE

Autor: PAP/Rynek Seniora   13 listopada 2015 08:53


Piotr Duda: obniżenie wieku emerytalnego priorytetem dla "Solidarności" Ustawa emerytalna w kształcie 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet jest priorytetowa dla Solidarności. Fot. PTWP Michał Oleksy

Szef "Solidarności" Piotr Duda powiedział, że ustawa emerytalna w kształcie 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet jest priorytetowa dla związku.

Poseł PiS Stanisław Szwed będzie pierwszym zastępcą przyszłej minister pracy Elżbiety Rafalskiej - sekretarzem stanu w MPiPS - wynika z nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł zbliżonych do klubu PiS.

Ani Szwed, w poprzedniej kadencji wiceprzewodniczący sejmowej polityki społecznej i rodziny, ani Rafalska nie chcieli w czwartek (12 listopada) tych informacji potwierdzić ani im zaprzeczyć. - Poczekajmy jeszcze kilka dni, dopiero co prezydent przyjął dymisję starego rządu, jeszcze nie została powołana nowa premier - powiedział Szwed.

W czwartek w Sejmie z kandydatką na ministra oraz ze Szwedem spotkał się przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. Duda powiedział, że ustawa emerytalna w kształcie 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet jest priorytetowa dla związku. - Ale także okres składkowy - będziemy o to walczyć, bo taką umowę programową podpisaliśmy z prezydentem Andrzejem Dudą w jego kampanii - podkreślił szef "S".

- Wreszcie zostanie odkurzony projekt obywatelski, który tu w Sejmie dwa razy procedowałem - o płacy minimalnej, czyli dojściu do poziomu 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia - zaznaczył Piotr Duda.

W jego ocenie to dobrze przygotowany projekt, - Dodanie do tego zaproponowanej stawki 12 zł za godzinę za umowy zlecenia i będzie problem rozwiązany" - mówił lider "S" po spotkaniu z Rafalską. - Chyba będzie to jeden wspólny projekt, wspólna paczka - dodał.

Jak zaznaczył, cieszy go zapowiedź Rafalskiej, że projekty ustaw będą obowiązkowo trafiały pod ocenę Rady Dialogu Społecznego, której obecnie jest szefem. - Mamy tu problemy proceduralne - musimy teraz poczekać na nowy rząd, na decyzję pani premier, kogo rekomenduje do Rady i na decyzję prezydenta, który powoła do RDS nowych członków rządu - tłumaczył. - Jest nadzieja, że te wszystkie decyzje zapadną szybko - dodał przewodniczący związku.

Rada Dialogu Społecznego to 59-osobowe forum współpracy przedstawicieli pracowników, pracodawców i rządu, które zastąpiło Komisję Trójstronną. Prezydent Andrzej Duda powołał członków RDS w październiku. Przewodniczący RDS będą zmieniali się co roku; na przemian będą to reprezentanci związków, pracodawców i rządu (w komisji przewodniczącym był stale reprezentant rządu). Pierwszym przewodniczącym został szef Solidarności Piotr Duda.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.