Plan finansowy NFZ: posłowie z Komisji Zdrowia pozytywnie o projekcie

FINANSE

Autor: PAP/Rynek Seniora   10 lipca 2015 08:31


Plan finansowy NFZ: posłowie z Komisji Zdrowia pozytywnie o projekcie Plan finansowy NFZ zakłada wyższe wydatki m.in. medycynę paliatywną i leczenie uzdrowiskowe. Fot. Piotr Waniorek, PTWP

Sejmowa komisja zdrowia pozytywnie zaopiniowała plan finansowy NFZ na 2016 r. Przewiduje on przychody w wysokości 72,4 mld zł i koszty na poziomie 73,3 mld zł. Nakłady na podstawową opiekę zdrowotną (POZ) mają być wyższe o 20,9 proc.

Według informacji przedstawionych podczas czwartkowego posiedzenia (09.07.) przez wiceprezes NFZ Julitę Jaśkiewicz, plan finansowy Funduszu na przyszły rok zakłada przychody w wysokości 72,4 mld zł (o 4,3 proc. więcej niż przewiduje plan na rok bieżący), z czego 69 mld zł to wpływy ze składek na ubezpieczenie zdrowotne (o 3,7 proc. więcej).

Koszty zostały zaplanowane na poziomie 73,3 mld zł (o 5,7 proc. więcej niż w planie na 2015 r.). W tej kwocie koszty świadczeń opieki zdrowotnej to 69,5 mld zł (6,8 proc. więcej).

Nakłady na podstawową opiekę zdrowotną (POZ) mają w przyszłym roku wzrosnąć o 20,9 proc., na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną (AOS) - o 3,5 proc., a na leczenie szpitalne - o 5,4 proc. Wzrost nakładów zaplanowano też m.in. w leczeniu psychiatrycznym i leczeniu uzależnień (o 11,4 proc.), w lecznictwie uzdrowiskowym (o 5 proc.) i w leczeniu stomatologicznym (o 2 proc.). Na refundację zaplanowano kwotę stanowiącą 98,1 proc. tegorocznej.

Posłowie pytali m.in. o to, dlaczego wydatki na refundację są zaplanowane na niższym poziomie niż w tym roku. Jaśkiewicz wyjaśniła, że plan zakłada utworzenie rezerwy na refundację i koszty świadczeń w wysokości 603 mln zł. Po jej rozwiązaniu większość środków będzie przeznaczona na refundację. Ogólna kwota wydatków na ten cel wzrośnie wówczas do ponad 11 mld zł (z obecnych 10,9 mld zł).

Inne z pytań dotyczyło niższych zaplanowanych nakładów na chemioterapię. W tym roku wydatki zaplanowano na 1,267 mld zł, zaś na 2016 - na 1,240 mld zł. Wiceprezes Funduszu wyjaśniła, że środki, które dotychczas były bezpośrednio wydawane na ten cel, nadal będą przeznaczone na chemioterapię, ale w ramach finansowania programów lekowych.

Jaśkiewicz zapewniła, że za pięć miesięcy tego roku NFZ obserwuje wyższy spływ składki zdrowotnej niż planowany i nie ma żadnego zagrożenia, że trzeba będzie uruchamiać stosowne rezerwy.

- Nie ma również żadnych argumentów, że prognozowane przychody Funduszu mogą się nie zrealizować, przynajmniej w zakresie planowanej składki - dodała.

Posiedzenie komisji opuścili posłowie PiS, którzy argumentowali, że na posiedzeniu zwołanym wcześniej tego dnia, a na którym planowo miał być rozpatrywany plan finansowy NFZ, nie pojawił się ani minister zdrowia, ani żaden z jego zastępców (na wniosek posłów PO został rozszerzony porządek obrad późniejszego posiedzenia). Na późniejszym posiedzeniu nie było też prezesa NFZ.

Przedstawicielom tej partii nie spodobało się także to, że wiceminister Igor Radziewicz-Winnicki opuścił posiedzenie komisji, by udać się na posiedzenie komisji senackiej, która w tym samym czasie rozpatrywała poprawki zgłoszone do projektu ustawy o in vitro. Jak argumentowali, wiceminister Beata Małecka-Libera, która go zastąpiła, nie słyszała pytań, które zadali.

Komisja zaopiniowała pozytywnie plan finansowy NFZ na 2016 r. głosami PO.  

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.