Po decyzji Sejmu: w 2017 r. prawo do emerytury zyska jednorazowo 200-300 tys. osób

FINANSE

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   17 listopada 2016 14:31


Po decyzji Sejmu: w 2017 r. prawo do emerytury zyska jednorazowo 200-300 tys. osób Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Od 1 października 2017 r. bedzie obowiązywał niższy wiek emerytalny. Już wiadomo, że to posunięcie spowoduje zdecydowaną obniżkę świadczeń emerytalnych.

Jak wskazują eksperci, kobieta urodzona w 1974 r. zarabiająca średnią pensję, gdy przejdzie na emeryturę, mając 67 lat, będzie mogła liczyć na 3504 zł brutto emerytury, a gdy odejdzie z pracy, mając lat 60, dostanie 1500 zł brutto mniej.

W przypadku  mężczyzny również urodzonego w tym roku, który zarabiał podobnie, pracując do 67 lat, też dostanie 3504 zł brutto, a po obniżeniu wieku do 65 lat - ok. 3100 zł brutto.

Rząd przekonuje, że zmiana prawa nie oznacza lawiny osób, które muszą z tej zmiany skorzystać, bo nie będzie przymusu przechodzenia na emeryturę. Jednak specjaliści przekonują, że 90 proc. Polaków, jeśli tylko ma możliwość przejścia na emeryturę, od razu z niej korzysta. 

Obniżenie wieku emerytalnego na razie przegłosowali posłowie w Sejmie. Teraz projektem zajmie się Senat. Gdy wejdzie w życie, automatycznie prawo do emerytury zyska 200-300 tys. osób.

Ekonomiści argumentują przypominając, że skrócenie wieku i narastające problemy demograficzne spowodują, że łącznie do 2020 r. będziemy mieli o 1 mln emerytów więcej niż dzisiaj. To oznacza zwiększenie wydatków podatników o ponad 40 mld zł tylko w ciągu czterech najbliższych lat. Potem będzie jeszcze więcej. Rozsadzi to finanse publiczne i trzeba będzie podnosić podatki.

Więcej: wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR