
Świadczenia z ubezpieczenia społecznego mają charakter ściśle osobisty - wypłacane są tylko osobie, której je przyznano. Są jednak przypadki, kiedy emeryturę i rentę z tytułu niezdolności do pracy lub rentę rodzinną mogą otrzymać bezpośrednio członkowie rodziny uprawnionego.
Dotyczy to sytuacji, w której emeryt (rencista) zmarł, zanim ZUS wypłacił należne świadczenie. Dotyczy to tylko wskazanych świadczeń i nie ma zastosowania do świadczeń chorobowych i wypadkowych.
W praktyce mamy do czynienia z dwoma przypadkami, gdy ZUS nie wypłaci świadczenia uprawnionemu, a będzie ono należne członkom rodziny. W pierwszym z nich zainteresowana osoba umiera po złożeniu wniosku o ustalenie prawa do emerytury lub renty, ale przed wydaniem decyzji przez ZUS.
W drugim przypadku, kiedy świadczenie zostało przyznane i było regularnie wypłacane emerytowi lub renciście. Uprawnieni członkowie rodziny mogą wystąpić o wypłatę proporcjonalnie obliczonego świadczenia za część miesiąca do dnia śmierci świadczeniobiorcy. Może to nastąpić tylko na odpowiedni wniosek bowiem wypłata zaległej emerytury lub renty nie następuje z urzędu.
Do kręgu osób uprawnionych do otrzymania niepobranego świadczenia należą w pierwszej kolejności małżonek i dzieci, z którymi zmarły prowadził wspólne gospodarstwo domowe.
Więcej: www.gazeta.prawna.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych