Pobierający renty socjalne nie dorobią więcej. Komisja odrzuciła projekt

FINANSE

Autor: PAP/Rynek Seniora   08 grudnia 2016 16:09


Pobierający renty socjalne nie dorobią więcej. Komisja odrzuciła projekt Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Senacka komisja zarekomendowała w czwartek (8 grudnia) odrzucenie senackiego projektu ustawy, który pozwala osobom pobierającym rentę socjalną na uzyskiwanie miesięcznych przychodów do wysokości 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, przy zachowaniu prawa do pomniejszonej renty.

Obecnie po przekroczeniu 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia prawo do renty ulega zawieszeniu.

Dochody do 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia
Senacka komisja rodziny, polityki senioralnej i społecznej rozpatrywała senacki projekt nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zgodnie z nim osoby niepełnosprawne pobierające rentę socjalną miałyby możliwość osiągania miesięcznych przychodów do wysokości 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, bez utraty prawa do renty socjalnej i przy zachowaniu prawa do pomniejszonej renty.

Projekt zakłada także zmniejszenie wysokości renty po przekroczeniu 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia - o kwotę przekroczenia (nie większą niż 563,05 zł).

Zdaniem projektodawców proponowane zmiany mogą poprawić sytuację ekonomiczną osób pobierających rentę socjalną i skłonić ich do podejmowania zajęć zarobkowych.

Senator Jan Rulewski (PO) zwrócił uwagę, że projekt pozwala osobom pobierającym rentę socjalną mieć dodatkowe dochody "do poziomu powszechnego", podobnie jak inni renciści czy emeryci. - Z tą gilotyną wykluczającą otrzymywanie świadczeń powyżej 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia - wyjaśniał.

"Nie rozróżniono renty socjalnej od inwalidzkiej"
Wniosek o odrzucenie projektu zgłosiła senator Bogusława Orzechowska (PiS). Jej zdaniem projekt jest niedoprecyzowany. - Uważam, że założenia tej ustawy są błędne i wykluczające się nawzajem - podkreśliła.

Jej zdaniem podczas prac nad projektem nie rozróżniono renty socjalnej od inwalidzkiej.

- Renta socjalna jest dla osób, które nigdy nie pracowały i nie są zdolne do pracy, a renta inwalidzka jest dla osób, które pracowały, natomiast utraciły tę zdolność do pracy - stwierdziła.

Z kolei Mieczysław Augustyn (PO) podkreślił, że propozycja warta jest uwagi.

- Skoro raz zdecydowaliśmy się na to, że osoby pobierające rentę socjalną mogą jeszcze zarabiać, oczywiście są to miejsca pracy wspomagane, to wydaje się, że na tym rynku zatrudnienia osób niepełnosprawnych, powinny być traktowane tak samo, jak inni, pobierający np. świadczenia rentowe z ZUS - ocenił.

Według obowiązującego prawa osobom pobierającym rentę socjalną zawiesza się prawo do niej, jeżeli w danym miesiącu osiągnęli przychody o łącznej wysokości wyżej niż 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłaszanego przez GUS (od 1 września 2016 r. odpowiada to kwocie 2,813,40 zł). Renta socjalna wynosi 84 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy - od 1 marca 2016 r. jest to kwota 741,35 zł.

Od marca 2017 r. renta socjalna wzrośnie do 840 zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR