Pobierający wcześniejszą emeryturę muszą liczyć na sądy. Trybunał umorzył postępowanie

FINANSE

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   12 listopada 2015 09:50


Pobierający wcześniejszą emeryturę muszą liczyć na sądy. Trybunał umorzył postępowanie Niekorzystne przepisy dotyczą osób, które wcześniejszą emeryturę pobierały przed 2013 r. Fot. Fotolia

Trybunał Konstytucyjny postanowił umorzyć postępowanie (sygn. akt P11/14) w sprawie przepisów, na podstawie których część osób, które pobierały wcześniejszą emeryturę przed 2013 r. może być traktowana gorzej od pozostałych przy wypłacie właściwego świadczenia.

Na mocy nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z 2012 r.  począwszy od 2013 r. osobom, które pobierały wcześniejszą emeryturę, świadczenie właściwe zaczęto wyliczać na gorszych zasadach. Odejmowano od niego bowiem kwotę wypłaconą w ramach emerytury wcześniejszej (do 2012 roku nie robiono tego).  

W efekcie część osób mogła zostać potraktowana niesprawiedliwie. Chodzi o tych, którzy osiągnęli wiek uprawniający do pobierania właściwej emerytury przed wejściem w życie nowej regulacji, zaś wystąpili o wypłacenie świadczenia już w momencie jej obowiązywania. ZUS oraz Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej uznawały, że w takiej sytuacji należy stosować nowe, mniej korzystne przepisy.

Zdaniem TK sąd, który wystąpił w tej sprawie powinien być w stanie sam podjąć właściwą decyzję (na podstawie dotychczasowego orzecznictwa sądów apelacyjnych oraz Sądu Najwyższego).

To oznacza, że osoby, które zaskarżyły decyzję organów rentowych do sądu, muszą liczyć na sędziów orzekających w ich sprawach. Nie mogą już natomiast liczyć na to, że cała norma zostanie uznana przez TK za niezgodną z konstytucją, a co za tym idzie nieobowiązującą.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.