Pobieranie dwóch emerytur w pełnej wysokości jest możliwe

FINANSE

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   12 sierpnia 2016 11:15


Pobieranie dwóch emerytur w pełnej wysokości jest możliwe Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W Polsce można pobierać jednocześnie i w pełnej wysokości dwie emerytury - rolniczą i pracowniczą. Trzeba jednak spełnić określone warunki.

Urodzonym po 31 grudnia 1948 r. emerytura z systemu powszechnego ZUS przysługuje bez względu na wymiar udowodnionych okresów składkowych i nieskładkowych. Czas trwania aktywności zawodowej ma jednak wpływ na wysokość świadczenia. Ci, którzy przyszli na świat wcześniej, muszą wykazać odpowiedni staż pracy - przypomina Dziennik Gazeta Prawna.

Aby uzyskać prawo do emerytury rolniczej, trzeba osiągnąć podobny wiek jak w przypadku emerytury powszechnej. Warunkiem pozyskania świadczeń z KRUS jest ponadto legitymowanie się 25-letnim okresem podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników. Jest co prawda wcześniejsza emerytura rolnicza (przysługuje 60-letnim mężczyznom i 55-letnim kobietom), ale trzeba opłacać składki na ubezpieczenie przez 30 lat. Ustawa wymaga też zaprzestania prowadzenia działalności rolniczej - trzeba sprzedać gospodarstwo lub przekazać poprzez umowę darowizny. 

Zdarza się, że rolnik w trakcie aktywności zawodowej przestaje zajmować się uprawą ziemi/hodowlą i zaczyna pracę w zewnętrznej firmie na "ozusowanej" umowie - odprowadza więc jednocześnie składki i do KRUS, i do ZUS. Wówczas urodzeni przed 1 stycznia 1949 r. muszą zdecydować się na jedno ze świadczeń, ale jest możliwość zaliczania okresów składkowych w drugim systemie.

Jednak osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r. mogą uzyskać prawo do pobierania świadczeń z ZUS i KRUS i mogą je otrzymywać jednocześnie i w pełnej wysokości.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR