Podjęcie pracy w szczególnych warunkach oznacza utratę emerytury pomostowej

FINANSE

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Seniora   25 września 2015 14:17


Podjęcie pracy w szczególnych warunkach oznacza utratę emerytury pomostowej Emerytury pomostowej nie można łączyć w pracą w szczególnych warunkach. Fot. Piotr Waniorek, PTWP

Każdy, kto pobiera emeryturę pomostową może oprócz niej osiągać również inne dochody. Musi jednak uważać, by ich wysokość nie przekroczyła limitów określonych w przepisach. Znaczenie ma też sposób dodatkowego zarobkowania.

Prawo do emerytury pomostowej zostaje zawieszone bez względu na wysokość uzyskiwanego przychodu, gdy uprawniony podejmie pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze (w rozumieniu art. 3 ust. 1 i 3 ustawy o emeryturach pomostowych).  

W innych przypadkach przepisy nie są tak restrykcyjne.

Jeżeli świadczeniobiorca uzyskuje przychód z pracy objętej obowiązkiem ubezpieczeń społecznych, której nie wymieniają nowe wykazy prac w warunkach szczególnych lub o takim charakterze, emerytura pomostowa może zostać zmniejszona lub zawieszona tylko po przekroczeniu pewnych limitów.

Pomostówka może być wypłacana w pełnej wysokości, jeśli miesięczny przychód z pracy zarobkowej nie przekracza 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego przez prezesa GUS (od 1 września 2015 r. jest to 2698,50 zł).

Przy osiąganiu wyższego przychodu, ale nieprzekraczającego 130 proc. tego wynagrodzenia (obecnie 5011,40 zł), świadczenie zmniejsza się o to przekroczenie, ale nie więcej niż o maksymalną jego kwotę dla emerytury (obecnie 561,70 zł). Jeśli natomiast emeryt osiąga przychód powyżej 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, emerytura pomostowa jest zawieszana.

Więcej: www4.rp.pl

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.