Polacy chętniej sami oszczędzają na emeryturę

FINANSE

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   01 marca 2016 14:17


Polacy chętniej sami oszczędzają na emeryturę W roku 2015 na IKE było zgromadzonych 5,7 mld zł, zaś na IKZE - ponad 620 mln zł. Fot. Ken Teegardin/Flickr.com (CC BY-SA 2.0)

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała właśnie najnowsze dane na temat dwóch rodzajów kont, na których w preferencyjny sposób można oszczędzać na emeryturę: IKE oraz IKZE. W roku 2015 ich liczba znacząco wzrosła, na dodatek coraz chętniej oszczędzamy w funduszach inwestycyjnych.

Z danych wynika, że liczba Indywidualnych Kont Emerytalnych (IKE) prowadzonych przez banki, ubezpieczycieli, fundusze inwestycyjne i maklerów wzrosła w 2015 r. aż o prawie 66 tys., a wartość zgromadzonych na prawie 860 tys. kont IKE pieniędzy wzrosła z 5 mld zł do 5,7 mld zł.

Co ciekawe, Polacy zaczęli otwierać konta służące do oszczędzania na emeryturę nie w firmach ubezpieczeniowych (jak to zwykle bywało), ale w funduszach inwestycyjnych. Otwarto w nich aż 40,5 tys. nowych rachunków - to prawie cztery razy więcej niż w 2014 r.

Na 25 tys. "emerytalnych" kont maklerskich (ledwie 3 proc. wszystkich) wpłacono - i zainwestowano w akcje - ponad 900 mln zł, a więc 16 proc. wszystkich pieniędzy zgromadzonych w systemie IKE. W roku 2015 na ponad połowę maklerskich IKE dokonano wpłat o średniej wartości 8,7 tys. zł - ponad dwa razy więcej niż w IKE funduszowych i ponad trzy razy więcej niż w ubezpieczeniowych.

Jak jednak podkreśla Gazeta Wyborcza, 5,7 mld zł które leżą w IKE to wciąż tylko 1 proc. pieniędzy, które trzymamy w bankach na krótkoterminowych depozytach, kontach oszczędnościowych i ROR-ach.

Z kolei nowych Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) otwarto w 2015 r. ponad 92 tys., czyli o prawie 30 tys. więcej niż w rok wcześniej. Kont IKZE jest już prawie 600 tys. Mimo że na IKZE jest tylko 621 mln zł naszych pieniędzy, to w ciągu ostatniego roku saldo oszczędności uległo podwojeniu - informuje GW. 

Więcej: www.wyborcza.biz

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.