Polacy o emeryturze: i tak pewnie nie dożyjemy...
Autor: Prudential, MK/Rynek Seniora   03 listopada 2015 14:49

Jak Polacy wyobrażają sobie swoją emeryturę? Aż 40 proc. myśli, że do niej nie dożyje. Nie robimy także nic, by zabezpieczyć się finansowo na starość. Być może dlatego, że większość z nas spodziewa się, że ich emerytura wyniesie połowę obecnej pensji, lub nawet więcej?

Według badania Prudential Family Index, zrealizowanego na przełomie września i października przez IQS dla towarzystwa ubezpieczeń Prudential na reprezentatywnej grupie Polaków w wieku 25-45 lat pokazuje, że ponad 60 proc. ankietowanych oczekuje, że ich emerytury wyniosą połowę obecnej pensji lub nawet więcej.

 - Tymczasem nasze przyszłe emerytury mogą nie wystarczyć na zaspokojenie nawet podstawowych potrzeb. Według przewidywań specjalistów mogą one wynieść zaledwie jedną trzecią naszych pensji lub nawet mniej - przypomina Prudential.

Dwie trzecie badanych (66 proc.) przyznaje, że w ogóle nie myśli o zabezpieczeniu dodatkowych środków na emeryturę albo deklaruje, że zajmie się tym w bliżej nieokreślonej przyszłości. Tylko co dziesiąty badany deklaruje, że podjął jakiekolwiek czynności w celu zabezpieczenia swojej przyszłej emerytury. Niemal co czwarta osoba pytana o sposoby zabezpieczenia swojej emerytury wymienia… udział w loteriach i innych grach losowych.  

Badanie pokazuje także, że Polacy nie dopuszczają do siebie myśli, że mogą długo żyć na emeryturze. 40 proc. ankietowanych myśli, że umrze przed osiągnięciem wieku emerytalnego.  

- Tymczasem dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, iż na emeryturze przeżywamy już dziś średnio ok. 19 lat - informuje Prudential. - Biorąc pod uwagę rosnąca długość życia oznacza to, że dla dzisiejszych trzydziesto- i czterdziestolatków czas spędzony na emeryturze może być znacznie dłuższy. Co więcej, prawie co trzeci ankietowany (30 proc.) przyznaje, że w gronie jego rodziny lub znajomych są osoby, które przeżyły 90 lub więcej lat. Oznacza to, że te osoby żyły na emeryturze ok. 1/3 życia.  

Badanie Prudential Family Index ma na celu zwrócenie uwagi na różne możliwości zabezpieczania swoich przyszłych finansowych potrzeb. Autorzy raportu chcą również zachęcić Polaków do rozmowy o pieniądzach i życiu na emeryturze.   

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR