
Obecnie inaczej są traktowani policjanci, którzy rozpoczęli służbę przed 1 stycznia 1999 r., a inaczej ci, którzy wstąpili do tej formacji po 31 grudnia 1998 r. - przypomina Dziennik Gazeta Prawna. Policyjni związkowcy domagają się, aby wszyscy mundurowi, bez względu na datę wstąpienia w szeregi formacji, mieli okresy składkowe i nieskładkowe zaliczane do służby.
O tym, czy cywilny staż jest doliczany do służby, decyduje data wstąpienia do formacji.
Jak tłumaczy w DGP Tomasz Krzemieński, wiceprzewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów (NSZZP), część funkcjonariuszy po czterech latach służby dowiedziała się, że ulegają zmianie ich zasady przechodzenia na emeryturę; o świadczenie będą się ubiegać po 15 latach służby, ale okresy składkowe i nieskładkowe poprzedzające wstąpienie do formacji lub składkowe po zakończeniu w niej pracy będą rozliczone przez ZUS, a nie zakład emerytalno-rentowy MSW.
NSZZP skierował już w tej sprawie pismo do ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka. Związkowcy domagają się, aby wszyscy mundurowi, bez względu na datę wstąpienia w szeregi formacji, mieli okresy składkowe i nieskładkowe zaliczane do służby.
MSWiA przyznaje, że takie pismo faktycznie wpłynęło do resortu i zamierza przeanalizować problem.
Policjantów zamierzają poprzeć posłowie PiS, ale pod warunkiem, że temu zadaniu podoła budżet, a żeby to stwierdzić, potrzebne są stosowne wyliczenia.
Obecnie etatowych policjantów jest w Polsce 102 tys. Świadczenia z zakładu emerytalno-rentowego podlegającego MSWiA pobiera ok. 206 tys. osób.
Więcej: www.gazetaprawna.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych