Polisolokaty nadal ryzykowne? "Są oferowane emerytom, którzy nie wiedzą, na co się piszą"

FINANSE

Autor: Dziennik Bałtycki, Rzeczpospolita/Rynek Seniora   05 grudnia 2016 12:48


Polisolokaty nadal ryzykowne? "Są oferowane emerytom, którzy nie wiedzą, na co się piszą" Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Do punktów pomocy prawnej zgłaszają się starsze osoby, które niekorzystnie zainwestowały oszczędności w tzw. polisolokaty - alarmuje Dziennik Bałtycki.

Obarczone ryzykiem inwestycje oferowane są przez banki i pośredników finansowych emerytom, którzy nie wiedzą, na co się piszą - podaje DB.

Dziennik przytacza przykład starszej kobiety, która zgłosiła się do punktu nieodpłatnej pomocy prawnej MOPR w Gdańsku. Podpisując umowę na polisolokatę, chciała zainwestować oszczędności, mając świadomość, że może ich potrzebować w związku z pojawiającymi się problemami ze zdrowiem.

Finalnie kobieta straciła ponad 4 tys. zł, gdyż inwestowaną comiesięczną składkę znacznie obniżyły opłaty, o których nikt jej nie informował.

W tej sprawie wszczęto już procedurę przed organami nadzoru finansowego i prawdopodobnie znajdzie ona swój finał w sądzie.

Również "Rzeczpospolita" w połowie listopada br. informowała o problemach z polisolokatami. Chodziło o bardzo wysokie opłaty likwidacyjne, które sięgały nawet 90-100 proc. zgromadzonych środków.

Choć UOKiK zawarł z 17 towarzystwami, które zmniejszały opłaty do 30-20 proc. oszczędności, nie dotyczyły one wszystkich polisolokat. Tych obecnie jest ponad 2 mln.

Prezes UOKiK Marek Niechciał spodziewa się, że w połowie grudnia uda się poszerzyć te ustalenia na wszystkie wspomniane produkty oszczędnościowe.

Niestety ci, którzy wykupili polisy na niekorzystnych warunkach, mogą dochodzić swoich praw jedynie przed sądem. Zjawisko sprzedawania konsumentom produktów, które nie są zbieżne z ich potrzebami, nazywane jest misselingiem. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR