Polscy emeryci zadłużyli się na dwa miliardy złotychDziennik Zachodni/ Rynek Seniora - 19 maja 2016 11:17


Z roku na rok emeryci zadłużają się coraz bardziej. Wzrost zadłużenia spowodowany jest m.in ogromną popularnością wśród seniorów różnego typu łatwo dostępnych pożyczek gotówkowych, z których spłatą mają później problemy  - donosi Dziennik Zachodni.

Według KRD zadłużenie polskich emerytów wynosi aż 2 mld zł. Każdy zadłużony ma natomiast do spłacenia średnio 10 tys. zł, czyli prawie kilka razy więcej niż wynosi jego miesięczne świadczenie

Osoby w wieku 65+ często pożyczają pieniądze z niesprawdzonych źródeł. Emeryci rzadko korzystają z usług internetowych pożyczkodawców. O wiele częściej decydują się skorzystać z tzw “pożyczek ze słupa”. Wolą spotkać się z przedstawicielem firmy w swoim domu albo odwiedzić siedzibę pożyczkodawcy. Niestety są przy tym bardzo ufni i praktycznie nigdy nie weryfikują rzetelności wybranej firmy pozabankowej.

Nie wszystkie długi emerytów wynikają jednak z nadmiernej wiary w ludzką uczciwość. Czasami ich zadłużenie jest wynikiem złych wyborów w młodości albo skutkiem nieszczęśliwych kolei losu. 

Bywa i tak, że dług ten pierwotnie spłacany był wspólnie z małżonkiem, który już dawno zamarł. Teraz całe zobowiązanie pozostało na głowie wdowy bądź wdowca, a skromna nieraz emerytura skutecznie uniemożliwia jego terminowe spłacanie.

Są jednak i tacy emeryci, których w długi wpędzają członkowie najbliższej rodziny. Wiadomo, świadczenie emerytalne to stały dochód, który łatwo otwiera drzwi do pożyczek czy zakupów na raty. Młodzi ludzie, którzy takiej stabilności nie mają, często proszą więc rodziców lub dziadków o zaciągnięcie kredytu na ich nazwisko.

Więcej: www.dziennikzachodni.pl