Polscy Żydzi i Romowie chcą rozszerzenia niemieckich emerytur za pracę w gettach

FINANSE

Autor: PAP/Rynek Seniora   26 stycznia 2017 17:04


Polscy Żydzi i Romowie chcą rozszerzenia niemieckich emerytur za pracę w gettach Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Polscy Żydzi i Romowie będą w piątek (27 stycznia) przed Pomnikiem Pomordowanych Żydów Europejskich w Berlinie domagać się zmiany w przepisach dotyczących wypłacanych przez niemieckie władze emerytur za pracę w gettach podczas drugiej wojny światowej.

27 stycznia obchodzony jest w Niemczech od 1996 roku jako Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Niemiecki parlament, Bundestag, zbierze się w piątek rano na uroczystej sesji.

Uczestnicy akcji pod pomnikiem, oddalonym o kilkaset metrów od siedziby parlamentu, odczytają listy do posłów do Bundestagu oraz do niemieckiej minister pracy Andrei Nahles - poinformował PAP w czwartek Kamil Majchrzak, współpracownik posłanki Lewicy Azize Tank, inicjatorki zmian w przepisach dotyczących osób ocalonych z Holokaustu.

Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce oraz Stowarzyszenie Romów w Polsce domagają się zmian w niemieckich przepisach umożliwiających rozszerzenie kręgu osób uprawnionych do pobierania świadczeń za pracę w getcie.

- Niemiecki ustawodawca nie uznaje dzieci poniżej 14. roku życia za osoby prześladowane w rozumieniu systemu emerytalnego i odmawia uwzględnienia tego okresu przy wyliczaniu emerytury, ignorując fakt, że dzieci żydowskie i romskie musiały, żeby przeżyć, podejmować pracę dużo wcześniej, jako 10-latki lub nawet wcześniej - wyjaśnił Majchrzak.

Strona niemiecka stoi na stanowisku, że dzieci do 14. roku życia podlegały w III Rzeszy obowiązkowi szkolnemu i miały zakaz pracy.

W zeszłym roku niemiecka Lewica (Die Linke) opracowała projekt ustawy umożliwiający poszerzenie kręgu osób uprawnionych do pobierania niemieckich emerytur za pracę w getcie podczas niemieckiej okupacji. Bundestag skierował projekt ustawy do komisji.

Projekt poparły Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce, Stowarzyszenie Romów w Polsce, Jewish Claims Conference i Centralna Rada Żydów w Niemczech, a także Centralna Rada Niemieckich Sinti i Romów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR