Polska emerytura za granicą: na jakie formalności trzeba być przygotowanym?

FINANSE

Autor: Polskie Radio/Rynek Seniora   13 listopada 2015 13:08


Polska emerytura za granicą: na jakie formalności trzeba być przygotowanym?   Osoby pobierające emeryturę z Polski za granicą muszą raz do roku potwierdzać swoje prawo do otrzymywania świadczenia. Fot. Fotolia

Informacja o ewentualnej zmianie konta oraz nowy adres zamieszkania. To rzeczy, które koniecznie musimy przekazać ZUS-owi, jeżeli po wyjeździe za granicę chcemy otrzymywać emeryturę z kraju. Trzeba też być przygotowanym na to, że Zakład będzie sprawdzał, czy osoba upoważniona do otrzymywania świadczeń nadal żyje.

W kraju można bardzo prosto przekonać się, czy to prawo jest aktualne. ZUS współpracuje z Pocztą Polską, a także - z państwowymi urzędami. Za granicą takich możliwości nie ma.

Dlatego, jak mówi Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy ZUS, raz w roku Zakład kieruje do osoby zainteresowanej dokument, w którym potwierdza ona, że w dalszym ciągu będzie otrzymywała świadczenie, że żyje i funkcjonuje.

Należy go wypełnić i własnoręcznie podpisać imieniem i nazwiskiem. Parafować się pod nim musi również albo instytucja zabezpieczenia społecznego danego państwa, albo konsulat czy też ambasada polska.

ZUS stara się niwelować ten obowiązek. Już ma podpisaną dwustronną umowę w Niemczech z tamtejszą instytucją zabezpieczenia społecznego. W dokumencie wskazany jest numer Deutsche Post, pod którym dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dokumentowana jest informacja, że dana osoba żyje i nadal będzie pobierała świadczenie. W innych krajach ZUS do takich numerów na razie nie ma jeszcze dostępu, chociaż następne rozmowy prowadzi.

Więcej: www.polskieradio.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.