Polska jak Kanada, czyli idea emerytur obywatelskich

FINANSE

Autor: money.pl/Rynek Seniora   21 października 2016 14:56


Polska jak Kanada, czyli idea emerytur obywatelskich Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

ZUS proponuje wypłatę minimalnej emerytury w wysokości tysiąca złotych dla każdego. To de facto droga do emerytury obywatelskiej, którą od lat proponują polscy liberałowie - zauważa money.pl. Taki system działa m.in. w Kanadzie, ale w Europie Polska byłaby pierwsza.

Pomysł wypłaty jednakowej emerytury dla każdego pojawił się w tzw. Białej Księdze - dokumencie z wnioskami z przeglądu emerytalnego ZUS.

ZUS rekomenduje , by wprowadzić gwarantowaną emeryturę powszechną w wysokości 1 tys. zł brutto (854 zł "na rękę"). Otrzymywałby ją każdy, kto minimum przez pięć lat wpłacał składki przynajmniej od wysokości pensji minimalnej.

Robert Gwiazdowski, ekspert podatkowy z Centrum im. A. Smitha, podkreśla, że to, co proponuje ZUS, to de facto emerytura obywatelska. Gwiazdowski jest jej zwolennikiem już od kilkunastu lat.

Klasyczny system emerytur obywatelskich obowiązuje przede wszystkim w Kanadzie. Jak to działa? Podstawowe świadczenie wypłacane z budżetu wynosi maksymalnie ok. 570 dol. kanadyjskich, czyli ok. 14 proc. tamtejszego średniego wynagrodzenia. Gdyby przełożyć to wprost na polskie realia, taka emerytura wyniosłaby 590 zł.

W Kanadzie to jednak dopiero pierwszy z kilku filarów emerytalnych. Drugim jest system obowiązkowego oszczędzania oparty na składkach, który w uproszczeniu można porównać do naszego ZUS. Od pensji pracownika potrącane jest 4,95 proc. wynagrodzenia brutto. Taką sama stawkę płacą pracodawcy. Świadczenie z tego filara stanowiłoby ok. 25 proc. średniej pensji z całego okresu życia. Kluczem do sukcesu tego systemu są jednak kolejne filary nieobowiązkowe: pracownicze i indywidualne plany emerytalne oraz programy emerytalne oferowane przez instytucje finansowe, które oferują zachęty podatkowe.

Więcej: www.money.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR