Pomoc społeczna: zasiłki dla osób starszych w trudnej sytuacji finansowej

FINANSE

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   04 marca 2016 08:50


Pomoc społeczna: zasiłki dla osób starszych w trudnej sytuacji finansowej Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Pomoc finansowa w postaci zasiłków udzielana jest przez miejskie lub gminne ośrodki pomocy społecznej.

Zasiłek stały przysługuje osobom niezdolnym do pracy w związku z wiekiem (tym, które nabyły już prawa do świadczeń emerytalnych) lub całkowicie niezdolnym do pracy z tytułu niepełnosprawności, jeżeli nie przekraczają one kryterium dochodowego - dla osób samotnych jest to obecnie 634 zł netto, a dla osób w rodzinie - 514 zł netto. Wysokość zasiłku wynosi od 30 do 604 zł miesięcznie. 

Zasiłek okresowy jest przyznawany w przypadku długotrwałej choroby, niepełnosprawności, bezrobocia oraz oczekiwania na przyznanie emerytury lub renty. Kwota zasiłku nie może być niższa niż 20 zł i wyższa niż 418 zł miesięcznie (w przypadku osoby samotnie gospodarującej).

Zasiłek celowy jest przyznawany na zaspokojenie niezbędnych potrzeb życiowych (np. zakup jedzenia, opału, leków, odzieży, przeprowadzenie drobnych napraw w mieszkaniu), a także na organizację pogrzebu lub bilet socjalny (przejazdy środkami komunikacji miejskiej na zabiegi rehabilitacyjne lub do lekarza). Jego wysokość jest uznaniowa.

By otrzymać jeden z  powyższych zasiłków, należy zgłosić w gminnym lub miejskim ośrodku pomocy społecznej. W ciągu 14 dni (lub dwóch dni w pilnych sytuacjach) w mieszkaniu osoby starszej pracownik socjalny przeprowadza wywiad środowiskowy i ustala dalszy tok postępowania ws. wniosku o pomoc.

Osobom niepełnosprawnym lub po 75 r.ż., które nie mogą sobie poradzić w codziennych czynnościach, przysługuje zasiłek pielęgnacyjny. Jest on wypłacany przez gminę i wynosi 153 zł. 

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR