
Wiesława Lempska z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych tłumaczy w Polskim Radiu, że ponownie można przeliczyć zarówno stare, jak i tzw. nowe emerytury (wprowadzono je reformą z 1999 r.). Wyjaśnia, że przy niekorzystnym przeliczeniu nie będzie przyznawana niższa emerytura.
Jeśli są ku temu podstawy, to zarówno stare emerytury, jak i nowe, można ponownie przeliczać.
Gdy mamy ustaloną emeryturę na starych zasadach i obecnie pracujemy bądź odnaleźliśmy jakiś stary dokument, który może mieć wpływ na przyznanie świadczenia, to powinniśmy jak najszybciej udać się do oddziału ZUS z zapytaniem, czy można podwyższyć emeryturę. W przypadku starych emerytur dokumentami, które mogą mieć wpływ na podwyższenie emerytury, są świadectwa pracy, legitymacja ubezpieczeniowa, może być to także zaświadczenie z uczelni.
Specjalistka z ZUS-u przypomina, że jeśli chcemy przeliczyć podstawę wymiaru świadczenia, wówczas musimy przedłożyć do ZUS-u świadczenie o wysokości osiąganego przychodu. Jest to najczęściej formularz ZUS Rp-7.
Inaczej jest przy przeliczaniu nowych emerytur. Wówczas doliczamy tylko składki, dlatego wystarczy złożyć wniosek o przeliczenie składek bez żadnych dokumentów.
Jeśli osoba zainteresowana przedłoży jakikolwiek dokument, z którego jest szansa na przeliczenie emerytury, ale finalnie okaże się, że świadczenie byłoby niższe, to ZUS nie obniży emerytury.
Więcej: www.polskieradio.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych