Posłowie za projektem ustawy o darmowej pomocy prawnej
Autor: PAP/Rynek Seniora   13 maja 2015 13:19

Przedstawiciele PO, PiS, PSL, SLD, RP i ZP opowiedzieli się w środę (13 maja) w Sejmie za rządowym projektem ustawy o bezpłatnej pomocy, informacji i edukacji prawnej dla niezamożnych. Zgodnie z projektem z pomocy prawnej skorzystają m.in. uprawnieni do pomocy społecznej, seniorzy po 75. roku życia.


- Wierzę, że projekt ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej zostanie dobrze odebrany ponad wszelkimi podziałami i już niedługo wejdzie w życie - powiedział w środę (13 maja) minister sprawiedliwości Borys Budka na konferencji prasowej w Sejmie.

- Jest to niewątpliwie fundamentalna ustawa. Ma zagwarantować obywatelom powszechny, równy dostęp do pomocy prawnej na etapie przedsądowym - dodał.

Wiceminister sprawiedliwości Jerzy Kozdroń (PO) zauważył, że nieodpłatna pomoc prawna była już w większym lub mniejszym stopniu dostępna w dużych miastach dzięki organizacjom pozarządowym. - Dzisiaj tworzymy system, polegający na tym, że chcemy z tą nieodpłatną pomocą prawną przedsądową dotrzeć do Polski lokalnej - wyjaśnił Kozdroń.

Budka zaznaczył, że zaproponowane w projekcie rozwiązanie nie tworzy "nowej biurokracji". Zapewnił też, że pieniądze na udzielanie porad są zagwarantowane w budżecie państwa. Państwowe finansowanie ma być też jedną z gwarancji usług prawniczych bezpłatnych dla obywateli. - Państwo zapłaci za tę pomoc po to, żeby nie było absolutnie wątpliwości, że musi być ona udzielana na takim samym poziomie, jak adwokat czy radca prawny świadczy komercyjnie - powiedział minister.

Proponowany w ustawie system ma objąć trzy elementy: nieodpłatną pomoc prawną, nieodpłatną informację prawną oraz edukację prawną. 1 stycznia 2016 roku ma rozpocząć się realizacja pierwszego z nich - resort sprawiedliwości przewiduje, że w całym kraju powstanie ponad 1,5 tys. punktów świadczących pomoc prawną.

Zgodnie z projektem z pomocy prawnej skorzystają uprawnieni do pomocy społecznej, seniorzy po 75. roku życia, rodziny wielodzietne posiadające Kartę Dużej Rodziny, kombatanci i weterani oraz zagrożeni lub poszkodowani katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awarią techniczną. Łącznie - według szacunków MS - jest to ponad 5 mln potencjalnych beneficjentów pomocy prawnej.

W punktach pomocy prawnej będzie można uzyskać informacje na etapie postępowania przedsądowego z zakresu prawa cywilnego, karnego, spraw administracyjnych, ubezpieczenia społecznego, spraw rodzinnych, prawa pracy, przygotowania do rozpoczęcia działalności gospodarczej, a także prawa podatkowego z wyłączeniem spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Połowę punktów świadczących pomoc prawną mają prowadzić organizacje pozarządowe. Tam pomocy udzielać mieliby - obok adwokatów i radców prawnych - także absolwenci wyższych studiów prawniczych z co najmniej 3-letnim doświadczeniem w zakresie realizacji tego typu usług oraz doradcy podatkowi. W pozostałych punktach dyżurować mają adwokaci i radcowie prawni oddelegowani tam przez dziekanów okręgowych rad tych korporacji prawniczych. W punktach pomocy prawnej mają dyżurować specjaliści z różnych dziedzin.

1 stycznia 2017 roku ruszyć miałaby dostępna dla każdego ogólnopolska infolinia prawna prowadzona przez organizacje pozarządowe. Trzecim elementem ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej ma być edukacja prawna.

Według szacunków MS realizacja ustawy w pierwszym roku jej obowiązywania będzie kosztowała ponad 94 mln zł; w ciągu 10 lat kwota ta ma wynieść ponad 1 mld 79 mln zł z budżetu państwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.