Praca za granicą pozbawia Polaków świadczeń przedemerytalnych z ZUS-u

FINANSE

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Seniora   11 marca 2016 12:37


Praca za granicą pozbawia Polaków świadczeń przedemerytalnych z ZUS-u Oświadczenie rządu RP na potrzeby koordynacji unijnych świadczeń powoduje, że zagraniczny staż pracy nie jest zaliczany do stażu wymaganego m.in. w przypadku emerytur pomostowych. Fot. Images Money/Flickr.com (CC BY 2.0)

Polska uznaje emerytury pomostowe i świadczenia kompensacyjne za tzw. świadczenia przedemerytalne, do których zgodnie z unijnymi przepisami nie ma zastosowania zasada sumowania stażu pracy z różnych państw UE - donosi Rzeczpospolita.

Powoduje to, że polscy obywatele pracujący w jednym z państw unijnych nie będą mieli zaliczonego tego okresu do określonego stażu pracy, który jest wymagany przy ubieganiu się o emeryturę pomostową, świadczenie przedemerytalne czy kompensacyjne wypłacane w Polsce. 

Zgodnie z unijnymi przepisami tylko w przypadku świadczeń należnych na starość można sumować okresy ubezpieczeniowe w różnych państwach - świadczenia przedemerytalne, emerytury pomostowe i świadczenia kompensacyjne według oświadczenia rządu RP złożonego na potrzeby koordynacji unijnych świadczeń do "świadczeń należnych na starość" się nie zaliczają.

Jednak zdaniem Sądu Najwyższego złożenie takiego oświadczenia przez rząd nie przesądza o możliwości sumowania okresów zatrudnienia w rożnych państwach unijnych, gdyż stosowny artykuł traktatu o funkcjonowaniu UE przewiduje dla państw członkowskich obowiązek ochrony pracowników migrujących i ich uprawnień do świadczeń z systemów zabezpieczenia społecznego.

Możliwe, że w tej sprawie stanowisko zajmie Trybunał w Luksemburgu - donosi Rzeczpospolita. 

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR