Pracodawcy chcą włączenia rolników do powszechnego ubezpieczenia

FINANSE

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   09 maja 2016 11:14


Pracodawcy chcą włączenia rolników do powszechnego ubezpieczenia Przy okazji dyskusji w Radzie Dialogu Społecznego nt. obniżenia wieku emerytalnego pracodawcy i związkowcy zastanawiają się także nad systemem emerytalno-rentowym rolników. Fot. Dean Hochman/Flickr.com (CC BY 2.0)

W Radzie Dialogu Społecznego trwa dyskusja dotycząca obniżenia wieku emerytalnego. Organizacje pracodawców chcą włączenia rolników do systemu powszechnego, a związkowcy twierdzą, że rząd powinien uporządkować sprawy KRUS w przeglądzie systemu emerytalnego - podaje Dziennik Gazeta Prawna.

Obecnie tylko rolnicy mają prawo do wcześniejszego przejścia na emeryturę. Z najnowszych danych KRUS wynika, że chętnie z tego przywileju korzystają - we wrześniu 2014 r. takie świadczenia otrzymywało 51,8 tys. osób, a rok później już 55,9 tys. osób. W roku 2016 tego typu osób ma być jeszcze więcej.

Organizacje skupiające pracodawców są jednak przeciwne preferencyjnemu traktowania rolników - donosi DGP.

Jeremi Mordasewicz, ekspert ubezpieczeniowy Konfederacji Lewiatan i członek Rady Nadzorczej ZUS twierdzi, że konieczne jest jak najszybsze wprowadzenie do systemu ubezpieczeń rolników zasad obowiązujących w ZUS. Zauważa, że obecna sytuacja jest patologiczna, bowiem rolnik płaci składki sześć razy mniejsze niż ubezpieczony w ZUS, a otrzymuje najniższą emeryturę w tej samej wysokości co pracownik.

Z kolei dr Wojciech Warski, przewodniczący Konwentu BCC i wiceprzewodniczący Rady Dialogu Społecznego uważa, że skoro rząd do końca roku ma przygotować przegląd funkcjonowania systemu emerytalnego, to jest to także odpowiedni moment na uporządkowanie systemu rolniczego.

Podobnego zdania są związkowcy. Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca OPZZ uważa, że wszyscy ubezpieczeni powinni być równi wobec prawa.

Ubezpieczenie emerytalno-rentowe w KRUS jest w przeważającej części finansowane z budżetu - w 2016 r. 15,8 mld zł będzie pochodzić od państwa, a 1,4 mld zł ze składek rolników. 

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.