Pracodawcy RP: propozycja podwyżek dla pielęgniarek - konfliktogenna

FINANSE

Autor: Pracodawcy RP, MK/Rynek Seniora   30 lipca 2015 08:45


Pracodawcy RP: propozycja podwyżek dla pielęgniarek - konfliktogenna Zdaniem Pracodwców RP propozycja ministerstwa dzieli pielęgniarki na lepsze i gorsze. Fot. Archiwum

Pracodawcy RP oceniają krytycznie oceniają projekt rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia umożliwiającego wypłacenie pielęgniarkom i położnym czasowego dodatku.

„Propozycja Ministerstwa Zdrowia w sprawie podwyżek dla pielęgniarek i położnych jest niekorzystna zarówno dla szpitali, jak i dla wskazanej grupy zawodowej” - czytamy w stanowisku Organizacji.

W ocenie Pracodawców Rzeczypospolitej Polski bardzo źle się stało, że propozycja resortu została wypracowana bez udziału strony pracodawców, która mogła być cennym partnerem tego dialogu.

Przedstawiony do konsultacji dokument obejmuje wyłącznie pielęgniarki i położne zatrudnione w szpitalach, natomiast ta grupa zawodowa pracująca w  strukturze Podstawowej Opieki Zdrowotnej miałyby otrzymać podwyżki dopiero w styczniu przyszłego roku.

Niedopuszczalne jest zarówno dzielenie pielęgniarek i położnych na lepsze (zatrudnione w szpitalach) i gorsze (zatrudnione u świadczeniodawców POZ), jak również  pomijanie innych zawodów medycznych tj. techników radiologii, techników sterylizacji, techników laboratoryjnych, fizjoterapeutów itd. Na takie rozwiązanie pracodawcy nie mogę się zgodzić.

Jak informują Pracodawcy RP, wskazane okoliczności są szczególnie istotne z punktu widzenia Polskiej Federacji Szpitali - organizacji obejmującej zarówno publiczne, jak i niepubliczne szpitale (zrzeszonej w Pracodawcach RP).

– Przede wszystkim należy wskazać, że projekt zarządzenia Ministra Zdrowia wprowadzający rozwiązanie na poziomie wynagrodzeń dla pielęgniarek w projekcie dotyczącym Ogólnych Warunków Umów budzi poważne wątpliwości formalne w zakresie możliwości jego wprowadzenia - wskazuje Anna Banaszewska, dyrektor zarządzający Polskiej Federacji Szpitali.

- Istotne jest znalezienie właściwego, możliwego do realizacji kompromisu, który uwzględni interesy wszystkich stron i wszystkich grup zawodowych. Podchodząc bardzo poważnie do wskazanej problematyki opracowaliśmy raport obejmujący kompleksowo zagadnienie opieki pielęgniarskiej w Polsce, który uwzględnia nie tylko kwestie wynagrodzeń, ale również zagadnienia dotyczące systemu kształcenia i zatrudniania pielęgniarek - mówi.

Zdaniem Pracodawców RP potrzebne jest wypracowanie długofalowego i kompleksowego rozwiązania, które obejmie zarówno system kształcenia, zatrudniania oraz zadań jakie są stawiane przed personelem pielęgniarskim. Niezbędne jest również  określenie w sposób właściwy praw i obowiązków związanych z wykonywaniem zawodu pielęgniarki. Dopiero na tej bazie powinny być rozpatrywane kwestie związane z wynagradzaniem.

Według Pracodawców RP, analizując strukturę wynagrodzeń pielęgniarek trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na to, że błędne jest wskazywanie średniego wynagrodzenia pielęgniarek opartego na pensji zasadniczej z pominięciem dodatków oraz grup, których ono dotyczy. Średnie wynagrodzenie brutto pielęgniarek należy wskazać w co najmniej dwóch grupach: pielęgniarek oraz pielęgniarek tzw. funkcyjnych, tj. pielęgniarek oddziałowych, koordynujących i nadzorujących, a także  pielęgniarek specjalistek.

„Przypomnijmy, że na finalne kwoty składa się: płaca zasadnicza i wiele dodatków liczonych procentowo od płacy zasadniczej: stażowy (liczony od 5 lat pracy - 5 proc., dodatku zazwyczaj do  20 lat pracy - 20 proc., dodatku do płacy zasadniczej, a w niektórych przypadkach nawet do 30 lat pracy - 30 proc., liczony narastająco o 1 proc. każdego roku), dodatki za kursy i specjalizacje, dodatek preferencyjny, dodatek za pracę w niedziele i święta. Oczywiście w sposób zupełnie uzasadniony wynagrodzenia zasadnicze będą się różniły w zależności od stopnia referencyjności szpitala oraz kompetencji i poziomu odpowiedzialności pielęgniarki” - informują Pracodawcy RP.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.