Pracownicze Programy Emerytalne: rynek rozwija się, ale z niskiego poziomu
Autor: Polskie Radio 24/Rynek Seniora   12 maja 2015 10:28

Udział w Pracowniczych Programach Emerytalnych zwiększa szanse na emeryturę zapewniającą godne życie po zakończeniu aktywności zawodowej. Świadczenie z ZUS tego nie zapewni - przekonują ekonomiści.

Eksperci zwracają uwagę, że dobrowolne oszczędzanie na Indywidualnych Kontach Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) czy Indywidualnych Kontach Emerytalnych (IKE) nie cieszy się wśród Polaków popularnością. Dlatego coraz częściej pojawiają się propozycje obowiązkowych Pracowniczych Programów Emerytalnych (PPE).  

W Wielkiej Brytanii w programach emerytalnych  jest ponad 70 proc. pracowników. Tamtejsi pracownicy mają możliwość uczestniczenia w opłacaniu składki podstawowej i składki dodatkowej. Te wszystkie partycypacje zarówno pracownika, jak i pracodawcy są wspierane przez państwo w formie ulg podatkowych.

Wojciech Nagel z BCC, gość Polskiego Radia 24 tłumaczy, że było to kwestią decyzji politycznej Wprowadzenie ulg teraz sprawi, że państwo będzie miało lżej w przyszłości.  Dlatego teraz inwestuje w te programy.

W Polsce obecnie we wszystkich formach dodatkowego oszczędzania na emeryturę (PPE, IKE i IKZE) zaangażowanych jest ok. 700 tys. pracowników. 

Jak informuje Paweł Sawicki, dyr. Departamentu Licencji Ubezpieczeniowych i Emerytalnych w Komisji Nadzoru Finansowego, na koniec 2014 r. mieliśmy 1064 PPE.

Ten rynek generalnie rozwija się, i jest to stały rozwój w zakresie aktywów, oceniany na kilka albo kilkanaście procent w stosunku rocznym. Podobnie rozwija się jeśli chodzi o uczestników PPE. Natomiast ocena wzrostu zależy od początkowego poziomu. Jeśli jest on niski, to nawet kilkanaście procent więcej, to jest nadal niewiele.

Pracownicze Programy Emerytalne tworzą raczej firmy bogate, np. Polski Koncern Naftowy Orlen SA, gdzie jest 21 tys. pracowników, jest tu także Bank Polskiej Spółdzielczości z 1200 pracowników.

Więcej: www.polskieradio.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.