Pracownik będzie musiał odkładać na trzeci filar. Chyba że się wypisze

FINANSE

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   16 września 2015 11:00


Pracownik będzie musiał odkładać na trzeci filar. Chyba że się wypisze Gdyby propozycja PO weszł w życie, dodatkowe oszczędzanie na emeryturę byłoby niemal niemożliwe. Fot. Piotr Waniorek, PTWP

Osoba rozpoczynająca pracę będzie automatyczne zapisywana do trzeciego filaru emerytalnego, potem będzie mogła się jednak z niego wypisać - to rozwiązanie zawarte w programie Platformy Obywatelskiej.

„Gazeta Wyborcza” przypomina, że lakonicznie opisany pomysł przypomina rozwiązanie autorstwa Towarzystwa Ekonomistów Polskich, które było dyskutowane w połowie stycznia podczas debaty u prezydenta. Chodziło właśnie o wprowadzenie automatycznego zapisywania Polaków do pracowniczych programów emerytalnych (PPE).

Ekonomiści szacowali wtedy, że podobny pomysł mógłby sprawić, że dodatkowo na emeryturę będzie oszczędzać ok. 80 proc. pracowników i nie mniej niż 70 proc. tych, którzy zarabiają poniżej średniej krajowej.

Na razie bardzo nam daleko do takich wskaźników.

W pierwszych sześciu miesiącach 2015 r. oszczędzający na indywidualnych kontach emerytalnych (IKE) wpłacili średnio 2,4 tys. zł. W sumie wpłaciliśmy 514 mln zł, od początku istnienia programu uzbieraliśmy na IKE 5,5 mld zł.

Nieco chętniej oszczędzaliśmy też na indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). W pierwszym półroczu średnio na jedno takie konto zostało wpłacone 1,4 tys. zł, a nowych kont założyliśmy w tym czasie blisko 38 tys. W sumie jest ich prawie 555 tys., w tym na 76 tys. z nich oszczędzający wpłacali w pierwszym półroczu pieniądze. Na IKZE zgromadziliśmy 393 mln zł.

Więcej: www.wyborcza.biz

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.