Pracownik będzie musiał odkładać na trzeci filar. Chyba że się wypisze

FINANSE

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   16 września 2015 11:00


Pracownik będzie musiał odkładać na trzeci filar. Chyba że się wypisze Gdyby propozycja PO weszł w życie, dodatkowe oszczędzanie na emeryturę byłoby niemal niemożliwe. Fot. Piotr Waniorek, PTWP

Osoba rozpoczynająca pracę będzie automatyczne zapisywana do trzeciego filaru emerytalnego, potem będzie mogła się jednak z niego wypisać - to rozwiązanie zawarte w programie Platformy Obywatelskiej.

„Gazeta Wyborcza” przypomina, że lakonicznie opisany pomysł przypomina rozwiązanie autorstwa Towarzystwa Ekonomistów Polskich, które było dyskutowane w połowie stycznia podczas debaty u prezydenta. Chodziło właśnie o wprowadzenie automatycznego zapisywania Polaków do pracowniczych programów emerytalnych (PPE).

Ekonomiści szacowali wtedy, że podobny pomysł mógłby sprawić, że dodatkowo na emeryturę będzie oszczędzać ok. 80 proc. pracowników i nie mniej niż 70 proc. tych, którzy zarabiają poniżej średniej krajowej.

Na razie bardzo nam daleko do takich wskaźników.

W pierwszych sześciu miesiącach 2015 r. oszczędzający na indywidualnych kontach emerytalnych (IKE) wpłacili średnio 2,4 tys. zł. W sumie wpłaciliśmy 514 mln zł, od początku istnienia programu uzbieraliśmy na IKE 5,5 mld zł.

Nieco chętniej oszczędzaliśmy też na indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). W pierwszym półroczu średnio na jedno takie konto zostało wpłacone 1,4 tys. zł, a nowych kont założyliśmy w tym czasie blisko 38 tys. W sumie jest ich prawie 555 tys., w tym na 76 tys. z nich oszczędzający wpłacali w pierwszym półroczu pieniądze. Na IKZE zgromadziliśmy 393 mln zł.

Więcej: www.wyborcza.biz

 

 

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje