
Udzielenie pomocy pracownikowi w zgromadzeniu odpowiednich dokumentów - to jeden z obowiązków pracodawcy wobec pracownika, który zgłosi zamiar przejścia na emeryturę.
Pracodawca jako płatnik składek ma określone ustawowo obowiązki nie tylko wobec osób przechodzących na emeryturę w powszechnym wieku emerytalnym, ale także wobec tych korzystających z wcześniejszych uprawnień. Zgodnie z ustawą emerytalną powinien:
- współdziałać z pracownikiem w gromadzeniu dokumentacji niezbędnej do przyznania świadczenia,
- wydawać pracownikowi lub ZUS zaświadczenia niezbędne do ustalenia prawa oraz wysokości świadczenia,
- przygotować wniosek o emeryturę, ale tylko w stosunku do osób urodzonych przed 1 stycznia 1949 r. i przedłożyć go za zgodą pracownika w ZUS na 30 dni przed zamierzonym terminem przejścia na emeryturę,
- poinformować bezzwłocznie, po śmierci pracownika, pozostałą po nim rodzinę o warunkach uzyskania renty rodzinnej, przygotowania wniosku o rentę i przedłożenia go ZUS.
Pracownikowi, którego stosunek pracy ustał w związku ze spełnieniem warunków uprawniających do emerytury pracodawca musi także wypłacić odprawę emerytalną, czyli jednorazowe, powszechne świadczenie pieniężne. Należy się ono także pracownikowi przechodzącemu na wcześniejszą emeryturę.
Więcej: www.gazetaprawna.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych