Pracownik przechodzi na emeryturę - podstawowe prawa

FINANSE

Autor: Gazeta Prawna/Rynek Seniora   20 stycznia 2016 11:22


Pracownik przechodzi na emeryturę - podstawowe prawa 4 lata przed emeryturą "etatowiec" zyskuje szereg praw. Fot. Fotolia

Pracownikom przechodzącym na emeryturę w powszechnym wieku emerytalnym oraz korzystającym z wcześniejszych świadczeń przysługuje szereg uprawnień.

Przede wszystkim pracodawca nie może zwolnić pracownika na etacie, któremu do uzyskania wieku emerytalnego pozostało nie więcej niż cztery lata - chyba, że zaszły szczególne okoliczności, na przykład likwidacja firmy.

Osoba przechodząca na emeryturę zachowuje także prawo do urlopu wypoczynkowego - pracodawca wylicza go tak samo, jak pracownikowi odchodzącemu z firmy. W przypadku, gdy pracownik nie wykorzystał przysługującego mu urlopu do czasu rozwiązania stosunku pracy, pracodawca musi albo udzielić mu pozostałych dni wolnych, albo wypłacić ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany wypoczynek.

Ponadto przechodzący na emeryturę pracownik ma prawo do odprawy emerytalnej. To jednorazowe świadczenie pieniężne przysługujące niezależnie od innych odpraw i bez względu na długość okresu zatrudnienia u danego pracodawcy czy rodzaj umowy o pracę. Wysokość odprawy odpowiada jednomiesięcznemu wynagrodzeniu.

Pracownikowi-emerytowi przysługuje także pomoc od pracodawcy w formie wydania odpowiednich dokumentów niezbędnych do przyznania świadczenia. W przypadku śmierci pracownika pracodawca powinien niezwłocznie poinformować jego rodzinę o warunkach uzyskania renty rodzinnej.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.