
Prezent od pracodawcy dla pracownika przechodzącego na emeryturę może przynieść więcej szkody niż pożytku zarówno jednej, jak i drugiej stronie. Od prezentu rzeczowego należy bowiem odprowadzić składki i pobrać zaliczkę na podatek.
Co do zasady każde otrzymane przez pracownika świadczenie, niezależnie od tego, czy jest ono pieniężne czy rzeczowe, podlega oskładkowaniu i opodatkowaniu.
Pojęcie przychodu ze stosunku pracy ustawodawca unormował w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (updof). Oprócz pensji za wykonaną pracę, której składnikiem jest wynagrodzenie zasadnicze, są to różnego rodzaju dodatki, premie, a także elementy, które nie są składnikami ściśle powiązanymi z wykonaną pracą.
Dlatego prezent otrzymany od pracodawcy w związku z przejściem na emeryturę (np. pamiątkowy zegarek) jest przychodem ze stosunku pracy i będzie nim nawet wtedy, gdy pracownik otrzyma go już po zakończeniu stosunku pracy. Dzień wręczenia prezentu nie ma znaczenia. Jest to świadczenie związane z istniejącym stosunkiem pracy i podlega opodatkowaniu. Stanowi także podstawę wymiaru składek społecznych.
Bez żadnych obciążeń szef może na odchodne wręczać pracownikom kwiaty oraz pamiątkowe albumy. Od tego świadczenia żaden urząd - ani ZUS, ani skarbówka - nie chce daniny.
Jeżeli jednak pracodawca chce być bardziej hojny dla odchodzącego pracownika, może mu zwiększyć odprawę emerytalną. Lepszym rozwiązaniem jest zwiększenie odprawy emerytalnej wypłacanej pracownikowi.
Więcej: www4.rp.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych