Pracownik przechodzi na emeryturę, pracodawca wręcza prezent. To większy kłopot niż pożytek

FINANSE

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Seniora   09 listopada 2015 09:16


Pracownik przechodzi na emeryturę, pracodawca wręcza prezent. To większy kłopot niż pożytek Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Prezent od pracodawcy dla pracownika przechodzącego na emeryturę może przynieść więcej szkody niż pożytku zarówno jednej, jak i drugiej stronie. Od prezentu rzeczowego należy bowiem odprowadzić składki i pobrać zaliczkę na podatek.

Co do zasady każde otrzymane przez pracownika świadczenie, niezależnie od tego, czy jest ono pieniężne czy rzeczowe, podlega oskładkowaniu i opodatkowaniu.

Pojęcie przychodu ze stosunku pracy ustawodawca unormował w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (updof). Oprócz pensji za wykonaną pracę, której składnikiem jest wynagrodzenie zasadnicze, są to różnego rodzaju dodatki, premie, a także elementy, które nie są składnikami ściśle powiązanymi z wykonaną pracą.  

Dlatego prezent otrzymany od pracodawcy w związku z przejściem na emeryturę (np. pamiątkowy zegarek) jest przychodem ze stosunku pracy i będzie nim nawet wtedy, gdy pracownik otrzyma go już po zakończeniu stosunku pracy. Dzień wręczenia prezentu nie ma znaczenia. Jest to świadczenie związane z istniejącym stosunkiem pracy i podlega opodatkowaniu. Stanowi także podstawę wymiaru składek społecznych.  

Bez żadnych obciążeń szef może na odchodne wręczać pracownikom kwiaty oraz pamiątkowe albumy. Od tego świadczenia żaden urząd - ani ZUS, ani skarbówka - nie chce daniny.

Jeżeli jednak pracodawca chce być bardziej hojny dla odchodzącego pracownika, może mu zwiększyć odprawę emerytalną. Lepszym rozwiązaniem jest zwiększenie odprawy emerytalnej wypłacanej pracownikowi.

Więcej: www4.rp.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR