Prawo spadkowe: za długi zmarłego nie będziemy płacić z własnej kieszeni

FINANSE

Autor: Dziennik Zachodni/Rynek Seniora   06 października 2015 14:03


Prawo spadkowe: za długi zmarłego nie będziemy płacić z własnej kieszeni Zmiany w kodeksie cywilnym są korzystne dla spadkobierców, ale nakładają na nich również nowe zobowiązania. Fot. Archiwum

18 października br. wchodzą w życie znowelizowane przepisy dotyczące zasad dziedziczenia spadku. Zmniejszają one ryzyko tego, że spadkobierca musi spłacać długi, których wysokość przekracza wartość spadku.

W obecnym stanie prawnym instytucja dziedziczenia jest uregulowana tak, że dziedziczymy spadek wprost. Oznacza to, że jeśli nie złożymy oświadczenia o odrzuceniu spadku lub przyjęciu go z dobrodziejstwem inwentarza, dziedziczymy całość aktywów i pasywów spadku. Na złożenie stosownego oświadczenia mamy 6 miesięcy od chwili, gdy dowiemy się o tytule powołania do spadku. Oświadczenie trzeba złożyć w sądzie.  

Wskutek zmian, które wejdą w życie w najbliższych dniach zamiast dotychczasowego dziedziczenia „wprost” zwanego też prostym przyjęciem spadku, zasadą będzie dziedziczenie z dobrodziejstwem inwentarza.

Oznacza to, że w przypadku, gdy nie złożymy oświadczenia o odrzuceniu spadku - odziedziczymy długi spadkowe tylko do wysokości aktywów spadku, czyli będziemy mieli obowiązek wykonać zobowiązania zmarłego jedynie do wartości rzeczy ruchomych i nieruchomości, które pozostawił.

Po nowelizacji przepisów na spadkobierców czekają jednak również nowe obowiązki. Trzeba będzie sporządzić spis inwentarza, w którym należy wymienić wszystkie składniki spadku pozostawione przez zmarłego, jak i znane spadkobiercy - na dzień sporządzenia spisu - zobowiązania zmarłego.

Należy pamiętać, że wierzyciele będą mieli wgląd w wykaz inwentarza, ponieważ trzeba go będzie złożyć w sądzie spadku lub u notariusza.

Więcej: www.dziennikzachodni.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.