Premier: o systemie emerytalnym będziemy jeszcze dyskutować

FINANSE

Autor: PAP/Rynek Seniora   21 listopada 2016 13:56


Premier: o systemie emerytalnym będziemy jeszcze dyskutować Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Przed nami wciąż dyskusja na temat systemu emerytalnego jako całości - zapowiedziała premier Beata Szydło. Poinformowała także, że wprowadzenie jednolitego podatku nie jest przesądzone i zależy od tego, jak wpłynie na przedsiębiorczość.

- Deklarowaliśmy, że projekt ustawy obniżający wiek emerytalny to zobowiązanie, którego dotrzymamy w tym roku. I tak się stało - powiedziała szefowa rządu w wywiadzie dla najnowszego Tygodnika Solidarność i dla portalu tysol.pl.

System emerytalny: rząd otwarty na dyskusje
- Ustawa zacznie obowiązywać od IV kwartału przyszłego roku, bo ustawa została już przyjęta przez Sejm. To kolejne nasze ważne zobowiązanie, z którego się wywiązaliśmy - dodała Szydło. 

- Chcemy, aby Polacy mieli wybór i mogli sami decydować, czy chcą przejść na emeryturę w wieku 60 (kobiety) lub 65 lat ( mężczyźni), czy będą pracowali dłużej - mówiła Beata Szydło.

Jak przypomniała, zakończony został już przegląd emerytalny w ZUS.

- Pani prezes Gertruda Uścińska przedstawiła mi wstępne analizy. Przed nami jednak wciąż dyskusja na temat systemu emerytalnego jako całości. Chciałabym, aby w tym procesie uczestniczyli przedstawiciele Rady Dialogu Społecznego, związki zawodowe, parlamentarzyści, ale przede wszystkim eksperci i specjaliści, którzy pomogą nam w wypracowaniu dobrych rozwiązań na przyszłość - zaznaczyła Szydło.

Jednolity podatek: rozważamy, ale nie przesądzamy
- W tej chwili rozważane jest wprowadzenie jednolitego podatku w Polsce. Jednak od razu chcę zaznaczyć, że nie jest ono przesądzone - odpowiedziała. Według niej, należy "dokonać oceny, czy taka jednolita danina nie wpłynie negatywnie na funkcjonowanie przedsiębiorczości w Polsce".

- Jednolity podatek wprowadzimy tylko wtedy, jeśli uda się go skonstruować w taki sposób, żeby zwiększył szanse dla przedsiębiorców, dał im możliwość lepszego funkcjonowania niż do tej pory, a także nie obciążył Polaków dodatkowymi podatkami. Jeżeli okaże się natomiast, że taka konstrukcja jest w tej chwili niemożliwa, to prace nad tymi rozwiązaniami będą jeszcze trwały - podkreśliła.

Przypomniała, że jednolity podatek jest rozważany m.in. po to, by rozwiązać problem podniesienia kwoty wolnej od podatku.

- Przypomnę, że musimy tu też spełnić orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. Dlatego też poprosiliśmy o przedłużenie terminu. Projekt ustawy już jest w Sejmie - mówiła.

Szefowa rządu przyznała też, że w ramach dyskusji o jednolitej daninie pojawił się również wątek przywrócenia trzeciego progu podatkowego dla osób bardzo dobrze sytuowanych.

- Na pewno projekty ustaw, dotyczące podatków i zmian dla przedsiębiorców, pracodawców czy pracowników, będą poddawane konsultacjom - mówiła.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR