Prezes ZUS chce rozdzielić status emeryta od statusu seniora

FINANSE

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Seniora   04 października 2016 11:11


Prezes ZUS chce rozdzielić status emeryta od statusu seniora Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zgodnie z rekomendacją ZUS kobiety, które nie mają 15 lat stażu pracy, i mężczyźni bez 20 lat stażu pracy nie będą mieć prawa do comiesięcznej emerytury. "Rzeczpospolita" zapytała prezes Zakładu, co się stanie z takimi osobami, kiedy dostaną zwrot zebranych składek i zostaną bez środków do życia.

Jak przyznaje w "Rz" Gertruda Uścińska, prezes ZUS, "ta sprawa" jest dyskutowana wśród ekspertów od dawna. Uważa, że trzeba postawić pytanie, czy świadczenie w wys. np. 15 zł miesięcznie to wystarczające wsparcie dla osoby, która zebrała niewiele składek. 

Prezes przypomina, że ZUS wypłaca obecnie 80 tys. świadczeń poniżej minimalnej emerytury i dostają je osoby, które nie wypracowały minimalnego stażu emerytalnego, wynoszącego obecnie 22 lata dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.

W tej grupie najniższe comiesięczne świadczenie wynosi 24 grosze - zauważa Uścińska. 

Twierdzi, że prognozy Zakładu wskazują, iż będzie rosła liczba osób z krótkim stażem emerytalnym, a niskie świadczenia nie spełniają podstawowych funkcji bezpieczeństwa socjalnego. Prezes widzi potrzebę wypracowania formuły wspierania takich osób, by pomimo braku świadczenia z ubezpieczenia emerytalnego korzystały z uprawnień przysługujących obecnie emerytom.

Szefowa ZUS proponuje "rozdzielić status emeryta, czyli osoby uprawnionej do świadczenia z ubezpieczenia społecznego wypłacanego przez ZUS, od statusu seniora, który obejmowałby uprawnienia takich osób np. do opieki zdrowotnej czy pomocy społecznej". 

Według Uścińskiej dobrym rozwiązaniem mogłoby być też wprowadzenie emerytur obywatelskich. Jak jednak dodaje, byłoby to niekorzystne finansowo dla lepiej zarabiających Polaków, gdyż w takim systemie nie ma znaczenia, ile dana osoba zapłaciła składek, bo wszyscy uprawnieni dostają świadczenie w jednej wysokości.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR