Prezes ZUS: chcemy opóźnić decyzję o przejściu na emeryturę
Autor: PAP/Rynek Seniora   29 września 2016 16:35

W połowie października powinny być gotowe rekomendacje po przeglądzie emerytalnym prowadzonym na zlecenie MRPiPS przez ZUS - powiedziała prezes zakładu prof. Gertruda Uścińska. Pracujemy nad pięcioma kluczowymi rekomendacjami - dodała.

Nasze rekomendacje zmierzają do opóźniania momentu podejmowania decyzji o przejściu na emeryturę - powiedziała prezes ZUS.

Od końca czerwca w całym kraju prowadzone są organizowane przez ZUS debaty o przyszłości systemu emerytalnego. Ostatnią zaplanowano na piątek w Tomaszowie Mazowieckim (Łódzkie). Ich podsumowaniem ma być relacja z przebiegu 27 debat, która zostanie zaprezentowana na początku października, a tzw. biała księga z rekomendacjami ma być gotowa ok. 15 października - powiedziała Uścińska.

MRPiPS: część wniosków przyjmiemy
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zapowiedziała, że wnioski z przeglądu zostaną poddane ocenie przez resort. - Jeśli będą takie rozwiązania, które będą wymagały natychmiastowego wdrożenia, to w drodze rozwiązań ustawowych je wprowadzimy. (...) Na pewno będą takie, które będą długofalowe i będą wymagały dłuższego wdrażania i dalszych prac - powiedziała.

- My dostajemy wnioski (...) i część tych wniosków przyjmiemy, będą miały rekomendacje; część tych wniosków może nie zostać przyjęta - dodała. Przypomniała, że przegląd emerytalny robiła instytucja, która jest trochę jego stroną. - To oznacza, że patrzyła strategicznie na sytuację emerytalną, sytuację całego systemu czy Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, ale brała pod uwagę również własne rozwiązania - powiedziała Rafalska.

Przypomniała, że przegląd jest robiony raz na trzy lata i służy temu, by przyjrzeć się wszystkim aktom prawnym dotyczącym systemu emerytalnego i temu, co przyniosły ostatnie zmiany.

Wypłata emerytura tylko tym, którzy mają odpowiedni staż pracy
Uścińska powiedziała, że uczestnicy debat wskazywali, iż źródłem zabezpieczenia emerytalnego nie muszą być jedynie - jak obecnie - trzy filary systemu emerytalnego. - Może być ich więcej, to mogą być różne źródła, z których będą pochodziły środki do zabezpieczenia dochodów na starość - powiedziała.

Wśród przygotowywanych na podstawie debat rekomendacji, nad którymi pracuje ZUS, mogą znaleźć się zmiany administracyjne, m.in. by ZUS był jedynym podmiotem odpowiedzialnym za system emerytalny, a status emeryta - osoby pobierającej świadczenia i seniora - został rozdzielony.

W rekomendacjach znajdzie się prawdopodobnie też wskazanie, by prawo do najniższej emerytury przysługiwało po opłacaniu składek przynajmniej w kwocie minimalnej przez 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn. Rekomendowany będzie też wariant wypłaty comiesięcznych świadczeń dopiero przy 15 latach okresów składkowych dla kobiet i 20 lat dla mężczyzn.

Rekomendacje by nie łączyć pracy i emerytury
Co do zasady rekomendowany będzie prawdopodobnie wiek 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn, z uwagą, że aktywność zawodowa powinna być wydłużana, a wiek (przechodzenia na emeryturę) powinien w przyszłości uwzględniać trendy demograficzne. W rekomendacjach znajdzie się też likwidacja górnej granicy opłacania składek - obecnie jest to 30-krotność.

Proponowane mogą być też rozwiązania dot. przeniesienia pozostałych w OFE aktywów, utworzenia zakładowych i indywidualnych programów kapitałowych oraz zasada, by nie można było łączyć pracy i emerytury. W rekomendacjach może też się znaleźć możliwość przechodzenia na emeryturę tylko raz i bez ponownego przeliczenia świadczeń i dziedziczenia zgromadzonych środków.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR