Prezes ZUS: doradcy emerytalni cieszą się się dużym zainteresowaniem

FINANSE

Autor: PAP/Rynek Seniora   26 października 2017 09:42


Prezes ZUS: doradcy emerytalni cieszą się się dużym zainteresowaniem Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Minął już punkt kulminacyjny związany ze składaniem wniosków do ZUS w związku z obniżeniem od 1 października wieku emerytalnego z 67 lat do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn - powiedziała w środę (25 października) prezes Zakładu prof. Gertruda Uścińska.

Jak podkreśliła, ZUS wydał decyzje emerytalne dla blisko 160 tys. osób, a 130 tys. osób otrzymało już należne świadczenia.

- Ten moment kulminacyjny jest już trochę za nami. Teraz główna praca odbywa się w komórkach merytorycznych, które obliczają i wypłacają świadczenia - powiedziała w środę prezes ZUS i oceniła, że obsługa zainteresowanych osób odbywa się "w najlepszym porządku".

- Przygotowywaliśmy się do tego od ubiegłego roku i wykonaliśmy fundamentalną pracę, jeśli chodzi o informowanie, uświadamianie i wprowadzenie instytucji doradcy emerytalnego - zaznaczyła Uścińska.

Według niej doradcy emerytalni cieszyli się ogromnym zainteresowaniem - ubezpieczeni masowo przychodzili do nich po informacje o wysokości emerytury. Doradcy emerytalni - podkreśliła Uścińska - zostaną w ZUS na stałe.

- Zyskali oni ogromne zaufanie, są teraz takimi osobami zaufania publicznego i nadal przychodzą do nich zainteresowane osoby, nie tylko te, które już przechodzą na emeryturę, ale także ci, którzy mają perspektywę prawa do emerytury za rok czy dwa - zaznaczyła prezes.

Według danych ZUS dotyczących wniosków złożonych w związku z obniżeniem od 1 października wieku emerytalnego z 67 do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn wynika, że zakład do piątku 20 października wydał 160,4 tys. pozytywnych decyzji w tej sprawie. ZUS wydał też 2,8 tys. decyzji odmownych.

Przeciętna emerytura wynikająca z wydanych dotychczas decyzji o wypłatach świadczeń wyniosła dla kobiet 1 tys. 627 zł i 11 gr., a dla mężczyzn 2 tys. 791 zł i 81 gr., przy czym 30 proc. decyzji emerytalnych dotyczy osób, które ostatnio nie pracowały i nie miały w ostatnim roku żadnej składki.

Z wszystkich 163 tys. 201 decyzji, aktywni zawodowo stanowią 28,6 proc., pobierający inne świadczenie z ZUS 22,8 proc., pobierający świadczenia przedemerytalne 16,8 proc. a pozostali - 31,8 proc.

Najwięcej decyzji - ponad 8 tys. wydał już odział ZUS w Gdańsku, i po ok. 6 tys. w Bydgoszczy i Rzeszowie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR