Prezes ZUS: opracujemy kalkulator, który pokaże, ile zyskamy pozostając dłużej na rynku pracy

FINANSE

Autor: forsal.pl/Rynek Seniora   17 października 2016 11:16


Prezes ZUS: opracujemy kalkulator, który pokaże, ile zyskamy pozostając dłużej na rynku pracy Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych stwierdziła w wywiadzie z Dziennikiem Gazetą Prawną, że optuje za rozwiązaniem skłaniającym do jak najdłuższego pozostawania ubezpieczonych na rynku pracy. Dość obszernie wypowiedziała się także o emeryturach minimalnych i obywatelskich.

Prof. Uścińska podkreśliła, że jest za rozwiązaniem skłaniającym do jak najdłuższego pozostawania ubezpieczonych na rynku pracy, dlatego ZUS opracowuje kalkulator, który osobom w wieku przedemerytalnym pokaże, ile zyskają, decydując się na kontynuowanie aktywności zawodowej. 

Szefowa ZUS zauważa, że w przyszłości stopa zastąpienia ostatniego wynagrodzenia emeryturą będzie się zmniejszała, dlatego należy zastanowić się, jak ma wyglądać emerytura gwarantowana przez państwo. Tłumaczy, że polityka kraju może być różna w tym zakresie - w Kanadzie czy Nowej Zelandii są np. emerytury obywatelskie, a w Europie - emerytury minimalne.

Według prezes ZUS emerytura minimalna docelowo powinna wiązać się z okresem opłacania składki, np. na poziomie 25 lat z wliczanymi do niej okresami nieskładkowymi. Twierdzi, że decyzja rządu o podwyżce tego świadczenia do 1000 zł od przyszłego roku jest zasadna i zgodna z założeniami przyjętymi w niektórych krajach, które przewidują, że emerytura minimalna odpowiada 40-46 proc. minimalnego wynagrodzenia.

Dodaje, że jest inny problem, niepodjęty przez całe lata: na ile takie świadczenie powinno być związane z minimum socjalnym, minimum egzystencji lub z kosztami życia. Przypomina, że obecna emerytura minimalna została wyznaczona przez Radę Państwa PRL na początku lat 80. i od tego czasu była po prostu podnoszona. - Nigdy jednak nie odpowiedzieliśmy sobie na pytanie, jaką ma pełnić funkcję i według jakich zasad należy ją ustalić - konstatuje szefowa ZUS.

Więcej: www.forsal.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR