Prezes ZUS: przygotowujemy się już do obniżenia wieku emerytalnego

FINANSE

Autor: Polskie Radio/Rynek Seniora   10 marca 2016 11:56


Prezes ZUS: przygotowujemy się już do obniżenia wieku emerytalnego Od chwili uchwalenia ustawy o obniżeniu wieku emerytalnego do wypłaty świadczeń może minąć kilka miesięcy. Fot. Archiwum

W części dotyczącej wieku emerytalnego ZUS przygotowuje się już do zmiany przepisów prawnych, uczestniczy m.in. w pracach nad projektami ustaw, we współpracy z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - powiedziała w Polskim Radiu prezes ZUS Gertruda Uścińska.

Prof. Gertruda Uścińska była gościem audycji Polskiego Radia "Wszystko o gospodarce". 

- Zakład Ubezpieczeń Społecznych potrzebuje odpowiedniego czasu, po podjęciu decyzji prawnej, po uchwaleniu ustawy, by przygotować się do jej realizacji. To jest kwestia kilku miesięcy, ze względu na procedury i dostosowanie systemu informatycznego do tego, aby ustalić prawo do wypłaty i wypłacić świadczenie - podkreśliła na antenie prezes ZUS.

Jak dodawała, dzisiaj sytuacja wygląda w ten sposób, że emerytury z dotychczasowego systemu zastępują ok. 61 proc. poprzedniego wynagrodzenia. Według nowego systemu ma to być ok. 57 proc. Natomiast minimalny standard międzynarodowy, wynikający m.in. z konwencji nr 102 (MOP), wynosi ok. 40 proc. takiego typowo uprawnionego wynagrodzenia, typowo ubezpieczonego.

Prezes Uścińska zwróciła również uwagę na konieczność dostosowania w przyszłości systemów emerytalnych do uwarunkowań makroekonomicznych, np. trendów demograficznych. Mówiła, że rozpatruje się różne, modelowe podejścia, w tym także inne koncepcje niż te oparte na ubezpieczeniach społecznych.

Takim rozwiązaniem mogą być np. emerytury obywatelskie, równe dla wszystkich, niezależnie od płaconych podatków. Także dla osób, które nigdy nie pracowały.

Więcej: www.polskieradio.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.