Prezydent: konieczne dalsze zmiany w systemie emerytalnym

FINANSE

Autor: prezydent.pl, PAP/Rynek Seniora   19 stycznia 2015 14:59


Prezydent: konieczne dalsze zmiany w systemie emerytalnym

Trzeba z wyprzedzeniem zastanawiać się i szukać rozwiązań, które choćby częściowo ułatwiły godne funkcjonowanie przyszłych emerytów - ocenił Prezydent RP Bronisław Komorowski podczas Forum Debaty Publicznej pt. "Jak zapewnić godziwe dochody na starość - rola dobrowolnych oszczędności emerytalnych”.

Wskazywał, że III filar emerytalny rozwija się wolno i warto zastanowić się, jak sprawić, by był atrakcyjniejszy i dostępny dla osób o niższych dochodach.

W Pałacu Prezydenckim odbyła się w poniedziałek (19 stycznia) debata poświęcona raportowi Towarzystwa Ekonomistów Polskich pt. "Dodatkowy system emerytalny w Polsce – diagnoza i rekomendacje zmian”.

Coraz mniej pracujących, coraz więcej emerytów
Prezydent jest zdania, że konieczne jest kontynuowanie prac nad zmianami w polskim systemie emerytalnym. Zwrócił uwagę, że całość systemu była głęboko przebudowana w 1999 roku i to była trudna reforma, ale jej głównym celem było zapewnienie stabilności systemu. - Stabilność systemu została w znacznej mierze osiągnięta - ocenił.

W opinii Bronisława Komorowskiego nowym problemem wynikających ze zmian demograficznych jest zapewnienie odpowiednio godziwych i wysokich zabezpieczeń emerytalnych. Wskazywał, że jest coraz mniej osób pracujących, a coraz więcej będzie emerytów.

Prezydent powiedział, że kwestia dobrowolnych oszczędności emerytalnych nie dotyczy obecnych emerytów, a tych, którzy w najbliższych latach będą się udawali na emerytury.

- Dlatego szukamy różnych rozwiązań, które by czyniły może bardziej adekwatnymi do istniejących problemów zasady redystrybucji środków, które są w systemie emerytalnym. Szuka państwo polskie także sposobu na utrzymanie odpowiedniego poziomu wpływu pieniędzy do systemu - powiedział.

Jak dodał, można budować różne plany i szukać rozwiązań np. przez wydłużenie czasu pracy, ale i tak na końcu zawsze chodzi o to, ile jest pieniędzy w systemie.

Problemem III filar
Bronisław Komorowski mówił, że chciałby, by uczestnicy debaty szukali także rozwiązań w obszarze III filaru emerytalnego, gdzie jest możliwe, częściowe przynajmniej, stworzenie lepszych szans dla przyszłych emerytów przez różne formy własnej partycypacji w budowaniu emerytury bardziej godziwej. 

Bronisław Komorowski mówił, że dla niego problemem jest to, dlaczego pomimo stworzenia podstaw dla III filaru nie rozwija się on w sposób wystarczający.

- Problemem jest to dlaczego tak się dzieje, że ten III filar nie tylko rozwija się bardzo wolno, ale także w bardzo ograniczonym obszarze - to znaczy dotyczy ludzi o wiele zamożniejszych od średniej - podkreślił

- Aby rozwiązanie systemowe miało istotne znaczenie i dla większej liczby ludzi i dla całości systemu sporawą zasadniczą jest to - czy można coś zrobić, aby uczynić te formę zabezpieczania się na starość bardziej atrakcyjną i bardziej dostępną dla ludzi o niższych dochodach - akcentował prezydent.

Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Irena Wóycicka oceniła, że sama stabilność finansowa systemu emerytalnego nie ma szczególnego znaczenia bez stabilności społecznej sytemu. - Stabilność społeczna to przede wszystkim ochrona przyszłych emerytów przed ubóstwem oraz zapewnienie w okresie nieaktywności zawodowej odpowiednich proporcji dochodów do okresu aktywności zawodowej - wyjaśniała.

Irena Wóycicka oceniła, że nasz system emerytalny dotychczas, mimo często niezadowolenia, jest relatywnie skuteczny. - Ale jest oczywiste, że w przyszłości relacje do zarobków będą spadać - podkreśliła.

Celem dyskusji w ramach FDP jest rozpoczęcie dyskusji publicznej, pozwalającej uzyskać odpowiedź na pytanie, czy dobrowolne ubezpieczenia emerytalne mogą stanowić istotne źródło uzupełnienia dochodów na starość dla średnio i mniej zamożnych Polaków.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.