Prof. Filar: obniżenie wieku emerytalnego to hasło "czysto populistyczne"

FINANSE

Autor: parlamentarny.pl/Rynek Seniora   26 października 2015 14:16


Prof. Filar: obniżenie wieku emerytalnego to hasło "czysto populistyczne" Prof. Dariusz Filar: podniesienie wieku emerytalnego było jedną z najtrafniejszych decyzji poprzedniego rządu. Fot. Archiwum

Od roku 1989 średni czas życia mężczyzny wydłużył się w Polsce o ok. 7 lat. W związku z tym nie bardzo sobie wyobrażam, jak można zostawić wiek emerytalny na niższym poziomie mając żyjącą znacznie dłużej, a w konsekwencji znacznie większą populację ludzi w wieku podeszłym - mówi w rozmowie z portalem Parlamentarny.pl prof. Dariusz Filar, ekonomista z Uniwersytetu Gdańskiego.

Prof. Filar ocenia jedno ze sztandarowych haseł wyborczych PiS, czyli zapowiedź obniżenia wieku emerytalnego. Jego zdaniem sprawa wieku emerytalnego była hasłem "czysto populistycznym".

 - ZUS i tak jest już w permanentnym deficycie, więc to (obniżenie wieku emerytalnego – red.) jest droga do jego pogłębienia. Nie wiem, jak z tej obietnicy wyborczej PiS wyjdzie. Z punktu widzenia ekonomisty podniesienie wieku emerytalnego było jedną z najtrafniejszych decyzji poprzedniego rządu. Moim zdaniem odwracanie tego będzie działaniem szkodliwym - ocenia profesor.

Ekonomista podkreśla, że wygrana Prawa i Sprawiedliwości w wyborach była do przewidzenia, wskazywały na nią sondaże. - Wydaje się na podstawie bieżących informacji, że udało im się zrealizować program maksimum, czyli program samodzielnego rządzenia. W kampanii padło wiele obietnic ekonomicznych, ale kampania ma swoje prawa; teraz trzeba sensownie zacząć pracować nad takim kształtem ustaw, które będą gospodarkę prowadziły dalej - mówi prof. Filar.

 - Patrząc na sytuację z gospodarczego punktu widzenia bardzo bym zachęcał nową partię rządzącą, żeby nie zepsuła tego, co zostało do tej pory osiągnięte, czyli przede wszystkim stabilnego złotego. Z tego punktu widzenia wolałbym, żeby zapomniano o pomysłach ograniczenia niezależności NBP. Druga kwestia to utrzymanie w ryzach deficytu budżetowego i długu, tak żeby nie powróciła procedura nadmiernego deficytu - dodaje.

Więcej: www4.parlamentarny.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.