Projekt prezydenta to nie tylko zmiana wieku emerytalnego

FINANSE

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   05 października 2015 11:23


Projekt prezydenta to nie tylko zmiana wieku emerytalnego Projekt prezydenta Duday obniżający wiek emerytalny zawiera rozwiąznia dotyczące również m.in. rencistów czy...sędziów. Fot. PE/Flickr.com (CC BY-NC-ND 2.0)

Propozycje emerytalne prezydenta Andrzeja Dudy to nie tylko obniżenie wieku emerytalnego do poziomu sprzed reformy z 2012 r. Prezydencki projekt zawiera także ustalenie dotyczące np. rencistów czy emerytury minimalnej.

W projekcie prezydent przywraca wiek emerytalny 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Sejm tej kadencji nie zdąży go rozpatrzyć, ale sprawa najprawdopodobniej wróci po wyborach. Gdyby propozycje Dudy weszły w życie, zmiany mogłyby zacząć obowiązywać już od 1 stycznia 2016 r.

Eksperci wskazują, że jeśli tak się stanie odnotujemy bardzo duży wzrost liczy osób uprawnionych do przejścia na emeryturę. Uzyskają je automatycznie wszystkie panie, które będą miały wtedy między 60 lat a 60 lat i 10 miesięcy oraz mężczyźni między 65 lat a 65 lat i 10 miesięcy. Gdyby te osoby od razu przeszły na emeryturę, to liczba emerytów zwiększyłaby się o 100-150 tys. osób.

Inna zmiana dotyczy rent. Gdy projekt prezydenta zostanie uchwalony, osoby będące na rencie z tytułu niezdolności do pracy, które ukończą 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni), przejdą automatycznie na emeryturę. Nie trzeba będzie składać wniosków do ZUS czy KRUS. Emerytura będzie przyznana z urzędu.

Prezydent w swoim projekcie proponuje też zmianę warunków przy ubieganiu się o gwarantowaną przez państwo emeryturę minimalną (dziś 880 zł). Znalazł się w nim zapis, by kobiety miały zagwarantowane minimalne świadczenie po 20 latach pracy (mężczyźni nadal musieliby udowodnić 25-letni staż).

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.