Projekt ws. emerytur po 40 latach pracy do wraca do komisji
Autor: PAP/Rynek Seniora   10 lipca 2015 14:59

Sejm skierował w piątek (10 lipca) do dalszych prac w komisji obywatelski projekt ustawy przewidujący możliwość przejścia na emeryturę przez osoby z co najmniej 35 lub 40-letnim stażem składkowym. Odrzucono projekt mający chronić najniższe emerytury przed zajęciami komorniczymi.

Projekt obywatelski przewiduje prawo do przechodzenia na emeryturę w wieku 45 lat w przypadku kobiet i w wieku 50 lat w przypadku mężczyzn, w sytuacji gdy maja oni okres składkowy 35 lat (kobiety) i 40 lat (mężczyźni).

Komisja wnioskowała o odrzucenie tego projektu; Sejm zdecydował inaczej po wystąpieniu przedstawicielki wnioskodawców Wiesławy Tarnowskiej, wiceszefowej OPZZ.

Zaapelowała ona do posłów o ponowne skierowanie tego projektu do komisji, by był on procedowany razem z projektami przygotowanymi przez PSL i SLD (projekt PSL to w istocie przejęty projekt prezydencki, z którego Bronisław Komorowski się wycofał po przegranych wyborach na urząd prezydenta, także projekt SLD dotyczy wieku emerytalnego).

Przeciw odrzuceniu projektu, a tym samym za skierowaniem go do dalszych prac, zagłosowało 413 posłów; za odrzuceniem było 5; dwóch wstrzymało się od głosu.

Sejm skierował też do prac w komisji poselski projekt ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, przygotowany przez SLD.

Wprowadza on zasadę, że w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej z jednej strony i prawa do emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, emerytury rolniczej, emerytury wojskowej, emerytury policyjnej, renty z tytułu niezdolności do pracy z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy, wojskowej renty inwalidzkiej, albo do policyjnej renty inwalidzkiej - wypłacać się będzie jedno świadczenie w całości a drugie w wysokości 25 proc. tego świadczenia.

Anna Bańkowska (SLD) podkreśliła, że chodzi o świadczenia po zamarłych współmałżonkach.

Przeciw odrzuceniu projektu, a za skierowaniem go ponownie do komisji polityki społecznej opowiedziało sie 210 posłów, przeciw było 206, jeden wstrzymał się od głosu.

Posłowie odrzucili natomiast inny poselski projekt, także dotyczący ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który miał na celu wprowadzenie ochrony dla najniższych świadczeń emerytalnych przed egzekucją komorniczą.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.