Projekty ws. emerytur: z sejmowej "zamrażarki” na posiedzenie

FINANSE

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   09 lipca 2015 12:26


Projekty ws. emerytur: z sejmowej "zamrażarki” na posiedzenie Sejm zajmuje się projektami ustaw emerytalnych złożonymi m.in. przez związki zawodowe. Fot. KPRM/ Flickr.com (CC BY-NC-ND 2.0)

Na trwającym od 7 lipca posiedzeniu Sejmu posłowie zajmują się projektami dotyczącymi emerytur i świadczeń socjalnych, które w sejmowej "zamrażarce" przeleżały kilka lub nawet kilkanaście miesięcy. Powrót do prac nad nimi to efekt decyzji wicemarszałka Sejmu Jerzego Wenderlicha (SLD).

Wśród projektów jest inicjatywa PiS złożona jeszcze jesienią 2011 r. Przewiduje ona podniesienie kwoty wolnej od egzekucji do wysokości najniższej emerytury lub renty - w zależności od rodzaju pobieranego świadczenia. Jak wskazali autorzy projektu, wysokość tej kwoty jest zróżnicowana i w obecnym stanie prawnym, w zależności od kategorii potrąceń wynosi 60, 50 albo 20 proc. najniższej emerytury (renty).

Kolejną propozycją, która trafi pod głosowanie, jest obywatelski projekt zmian w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych autorstwa OPZZ. Do Sejmu trafił on w styczniu 2010 r. i zakłada możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę kobietom, które mają okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 35 lat oraz mężczyznom, którzy mają okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 40 lat.

Propozycja ta przewiduje też prawo do minimalnej emerytury dla osób, które nie osiągnęły 60. roku życia (w przypadku kobiet) i 65. roku życia (dla mężczyzn).

Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny wszystkie te projekty zaopiniowała negatywnie i wniosła o ich odrzucenie. Jednym z powodów takiej rekomendacji ma być to, że propozycje stały się nieaktualne z powodu wprowadzonych zmian w prawie.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.