Przechodzący na emeryturę po 40 latach pracy będą mieli niskie świadczenia

FINANSE

Autor: Dziennik Gazeta Prawna   07 lipca 2015 09:43


Przechodzący na emeryturę po 40 latach pracy będą mieli niskie świadczenia Emerytura po 40 latach pracy będzie bardzo niska? Fot. Fotolia

Wprowadzenie możliwości przejścia na emeryturę po 40 latach pracy (płacenia pełnych składek) będzie oznaczało niskie emerytury dla tych, którzy zechcą z takiej opcji skorzystać. Na przykład 60-latek będzie mógł liczyć tylko na 36 proc. ostatniej pensji - pisze "Dziennik Gazeta Prawna”.

By pokazać, jak działa ten mechanizm, „DGP” wykonał symulację dla przyszłego emeryta czy emerytki, którzy mają 40 lat stażu składkowego. To tyle, ile proponują związki zawodowe czy PSL w swoim projekcie ustawy dającym możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę.

W pierwszym wariancie założył, że osoba ta zaczęła pracować w wieku 20 lat i przeszła na emeryturę po 40 latach pracy, czyli jako 60-latek (wariant 1). W drugim, że poszła do pracy 5,5 roku później i przechodzi na emeryturę w wieku 65,5 roku, czyli po przekroczeniu obecnej granicy wieku emerytalnego (wariant 2). W trzecim wariancie pokazujemy ubezpieczonego, który zaczął pracę w wieku 20 lat i pracował do ukończenia 65,5 roku (wariant 3).

By pokazać różnice w ewentualnych świadczeniach, gazeta odniosła swoje wyliczenia do obecnej średniej krajowej, czyli 4 tys. zł. W takim przypadku człowiek przechodzący na emeryturę w wieku 60 lat dostanie 1500 zł, jego konkurent pracujący również 40 lat, ale pobierający świadczenie dopiero po przekroczeniu 65,5 roku życia, dostanie 1760 zł. Oczywiście w najlepszej sytuacji będzie bohater trzeciego wariantu. Ktoś, kto zaczął pracę w wieku 20 lat i przepracuje do 65,5 roku życia, dostanie 1960 zł emerytury.  

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.