Przedłużą się prace nad projektem ws. emerytur częściowych
Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   24 września 2014 08:59

Senacka komisja ustawodawcza uzgodni z ministerstwem pracy zmiany przepisów dotyczących emerytur częściowych, przygotowane przez biuro legislacyjne niższej izby parlamentu. Nowe przepisy mają zrealizować wyrok Trybunału Konstytucyjnego.


Senacka komisja ustawodawcza obradowała we wtorek (23 września). Przewodniczący senackiej komisji ustawodawczej Piotr Zientarski (PO) poinformował, że resort będzie miał kilka tygodni na przygotowanie wyliczeń dotyczących proponowanych zmian i własnych zapisów.

Chodzi o część przepisów emerytalnych przyjętych w 2012 r. przy zrównaniu wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn oraz wydłużeniu go do 67 lat. Obecnie ustawa o emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych pozwala przejść także na wcześniejszą, tzw. częściową emeryturę; kobiety mają do tego prawo w wieku 62 lat, a mężczyźni po ukończeniu 65 lat.

Trybunał Konstytucyjny w maju zakwestionował nie samą zasadę przechodzenia na emeryturę częściową, tylko to, że jest to obecnie rozwiązanie stałe, a powinno obowiązywać tylko w okresie przejściowym - do całkowitego zrównania wieku emerytalnego dla obu płci w 2040 r. Dla mężczyzn wiek emerytalny będzie wynosił 67 lat w 2020 r. a dla kobiet w 2040.

Czytaj także: Emerytury częściowe tylko do 2040 roku 

Opracowany przez senackich legislatorów projekt nowelizacji ustawy o emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przewiduje stopniowe zrównywanie wieku i stażu uprawniających do emerytury częściowej.

We wtorek (23 września) komisja jeszcze nie procedowała nad konkretnymi zapisami, poczeka na stanowisko resortu - zaznaczył Zientarski.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.