Przejęcie długu przez firmę windykacyjną - jak to działa?Artykuł promocyjny - 04 lutego 2019 08:46


Twój dług został przejęty przez firmę windykacyjną? Otrzymałeś w tej sprawie pismo, maila lub telefon i nie wiesz, jak zareagować? Sprawdź, jakie masz prawa oraz w jaki sposób współpracować w sprawie zadłużenia, by pozbyć się problemów finansowych raz na zawsze. Oto najważniejsze informacje.

Informacja o tym, że Twój dług przejęła firma windykacyjna, może budzić obawy. Najczęściej dlatego, że podmioty działające na rynku zarządzania wierzytelnościami są mylnie utożsamiane z komornikiem. Tymczasem firma windykacyjna jest zupełnie innym podmiotem, a jej zadaniem wcale nie jest przymusowa egzekucja długu. Wręcz przeciwnie - celem podejmowanych przez nią działań jest skuteczna pomoc finansowa dla zadłużonych. Dlatego warto podjąć z nią współpracę i, w efekcie, uniknąć nieprzyjemnych komplikacji, takich jak sprawa sądowa czy wizyta komornika.

Czy firma windykacyjna ma prawo kontaktować się w sprawie zadłużenia?

Możesz zastanawiać się, na jakiej podstawie kontaktuje się z Tobą firma windykacyjna, np. Ultimo. Przecież nie podpisywałeś z nią żadnej umowy. Wszystko dzieje się jednak zgodnie z prawem. Klientem takiego podmiotu mogłeś się stać, ponieważ:

W efekcie to właśnie firma windykacyjna przejęła na siebie wszystkie obowiązki związane z obsługą Twojego długu. To z nią więc powinieneś się kontaktować we wszystkich kwestiach dotyczących spłaty.

Jeśli chcesz mieć pewność, że wszystko się zgadza, przeczytaj uważnie pismo, które otrzymałeś od firmy windykacyjnej. Znajdziesz w nim informacje na temat:

Podejmij współpracę i spłać zadłużenie na korzystnych warunkach

Przejęcie obsługi długu przez firmę windykacyjną to dla Ciebie dobra wiadomość. A to dlatego, że podmioty tego typu są nastawione na polubowne rozwiązanie problemu. Jednym z ich zadań jest pomoc finansowa dla zadłużonych. Jej podstawą jest ustalenie nowych, dogodnych warunków spłaty zobowiązania. Często bowiem bywa tak, że dotychczasowa wysokość rat była dla Ciebie zbyt przytłaczająca, co sprawiło, że przestałeś je płacić.

Rozmowa z doradcą firmy windykacyjnej pozwoli oszacować Twoje realne możliwości finansowe i dopasować do nich wysokość miesięcznej raty. Jeśli Twoja sytuacja jest trudna, może to być nawet kilkadziesiąt złotych.

Jak podjąć współpracę? Najprościej będzie, jeśli:

Doradcy przeprowadzą Cię przez kolejne etapy współpracy i udzielą dokładniejszych informacji. Po podpisaniu ugody będziesz mógł spać spokojnie, mając pewność, że powoli wychodzisz na finansową prostą.