
Każda osoba pobierająca emeryturę ma prawo ubiegać się o to, by ZUS ponownie przeliczył wysokość świadczenia. Trzeba mieć jednak do tego podstawę.
Taką podstawą może być na przykład odnaleziony przypadkiem dokument, który nie był uwzględniany przy przyznawaniu emerytury po raz pierwszy.
Emeryt, który odnalazł jakieś dokumenty, albo pracował po przyznaniu emerytury może zgłosić wniosek o przeliczenie, natomiast ZUS przeliczy emeryturę tylko w takim przypadku, w którym powstały okoliczności uzasadniające to przeliczenie. Jeśli więc nie zostaną przedłożone żadne nowe dokumenty, to ZUS nie będzie miał podstaw do przeliczenia emerytury.
Tym, którzy pracowali w firmach, które już nie istnieją przydać się może baza dostępna na stronie internetowej www.zus.pl. Znajdują się dane ośmiu tysięcy zlikwidowanych lub przekształconych zakładów z całej Polski. Tam można znaleźć informacje, gdzie znajdują się akta danego zakładu, a także dowiedzieć się, jaki jest ich numer.
Przy emeryturach przyznanych według starych zasad można uwzględniać staż pracy i przeliczać podstawę wymiaru.
W wypadku emerytur obliczanych według nowych zasad ‒ z wnioskiem o przeliczenie świadczenia można się zgłaszać raz w roku. Nie zostanie doliczony staż, bo nie ma on już znaczenia, przeliczone zostaną jednak składki.
Więcej: www.polskieradio.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych